Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Király Gábor
Fejlesztő és tanuló szervezetek jellemzői

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Gazdasági Egyetem
gazdálkodás- és szervezéstudományok
Vállalkozás-és Gazdálkodástudományi Doktori Iskola

témavezető: Király Gábor
helyszín (magyar oldal): Budapesti Gazdasági Egyetem
helyszín rövidítés: BGE


A kutatási téma leírása:

A téma arra a kérdésre fókuszál, hogy milyen szervezeti feltételek és milyen szervezeti gyakorlatok intézményesítése mellett képesek a szervezetek tanuló szervezetté válni. A téma tovább gondolása a fejlesztő szervezetek (deliberately developmental organisation) irányába mutat, amelyekben – a szervezet tanulási képességeinek fejlesztésén túl – kiemelt szerepet kap a munkatársak folyamatos fejlesztése is.
Számos kutatási eredmény elérhető a szervezeti tanulási mechanizmusokról és azokról a környezeti és szervezeti feltételekről, amelyek elősegítik a szervezeti tanulást. Annak az iróniójára is többen rámutattak, hogy bár az oktatási szervezetek tanulással és a tudás átadásával foglalkoznak, mégis meglehetősen erős ellenállást tanúsítanak a szervezeti változás és/vagy tanulás folyamataival szemben. Ennek a jelenségnek a mentén több érdekes kutatási kérdés és probléma is megfogalmazható. Például megvizsgálhatók azok a gyakorlóközösségek (communities of practice), amelyek a kedvezőtlen környezeti feltételek mellett is működni tudnak és elősegítik tagjaik fejlődését, hosszú távon pedig egyes szervezeti egységek tanulását. Ennek kapcsán megvizsgálható, hogy milyen célok, értékek és motivációk mentén jöttek létre ezek a közösségek és mi tartja fent őket. Szintén érdekes kérdés, hogy a már kodifikált készletből milyen szervezeti tanulási mechanizmusok adaptálhatók oktatási szervezetekre.
Míg az első kérdéskört leginkább egy esettanulmány alapó módszertani megközelítéssel, a második kérdést leginkább szervezeti akciókutatással lehet vizsgálni.

Kutatás várható kimenete/eredménye: A kutatás során a hallgató jobban megértheti az egyéni, csoportos és szervezeti tanulás közötti kapcsolatokat, képes lesz az eredményei visszacsatolására a szervezetek irányába, valamint a választott és használt módszertani eszközök szakértőjévé válhat.

előírt nyelvtudás: angol

Jelentkezési határidő: 2021-08-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )