Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Pimper László
A veszélyes ipar karelhárításának kutatása és fejlesztése

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
katonai műszaki tudományok
Katonai Műszaki Doktori Iskola

témavezető: Pimper László
helyszín (magyar oldal): KMDI
helyszín rövidítés: KMDI


A kutatási téma leírása:

A tudományos probléma megfogalmazása*
A veszélyes ipari létesítményekben bekövetkezett rendkívüli események száma és súlyossága a nemzetközi statisztikai adatok szerint növekszik, miközben a társadalom igénye az ipar biztonságosabb, környezettudatosabb működésére egyre nagyobb. A fejlett országokban egyre erősebb társadalmi elvárás az üzemeltetői folyamatbiztonság és balesetmegelőzés fejlesztése, valamint az ezen erőfeszítések ellenére mégis bekövetkező működési zavarok megfelelő és hatékony kezelése.
A veszélyes ipar kárelhárítási képességét alapvetően a kialakított beavatkozási rendszer, a helyben és közelben elérhető erőforrások mennyiségi és minőségi jellemzői, az elhárítók felkészültsége és beavatkozási taktikája, valamint az érintett szervezetek együttműködése határozza meg.
A folyamatosan változó körülmények nyilvánvalóan egyre nagyobb kihívás elé állítják a felelős szervezeteket, azok vezetőit, akik számára szükségszerű a beavatkozások eddig alkalmazott taktikai lehetőségeinek és speciális eszközparkjának a felülvizsgálata. A már alkalmazott eljárások tökéletesítésének vagy újak alkalmazásának szükségszerű feltétele a veszélyes ipar kárelhárításának biztonságot növelő és költségcsökkentést eredményező kutatása és fejlesztése.

Kutatási célkitűzések:

A veszélyes ipari kárelhárítás feladatrendszerét leíró alapvető törvényszerűségek feltárása és megértése, a jelenleg alkalmazott beavatkozási módszerek vizsgálata, az alapvető törvényszerűségek, hiányosságok, korlátok és lehetőségek elemzése. Sikeresen alkalmazható újszerű módszertan kifejlesztése, illetőleg a már alkalmazott megoldások korszerűsítése. Az eljárásrend és taktika, a beavatkozási- és eszközrendszer, az alkalmazott erőforrások, a résztvevő szervezetek, együttműködési kapcsolatok, valamint a feladatellátásra történő felkészülés területének kutatása és fejlesztése, konkrét fejlesztési megoldások kidolgozása, továbbá az elért eredmények visszamérése és értékelő elemzése.

Tervezett, illetve várható új tudományos eredmények:

1. A veszélyes ipar kárelhárítási eljárásainak és rendszerének értékelő elemzése és a technológiai változásokat támogató, biztonságot igazoltan növelő megoldások kidolgozása.
2. Az ipari létesítményekben alkalmazott balesetelhárítási eljárásrendek részterületeinek hatékonyságnövelése és optimalizálása, költségcsökkentést év biztonságnövelést eredményező továbbfejlesztése, az eredményesség mérési módszertanának a kidolgozásával és igazolásával.
3. A veszélyes ipari létesítményekben eddig még általánosan nem alkalmazott kárelhárítási módszerek kidolgozása, eredményességük igazolása.
4. A már alkalmazott technikai eszközök, taktikák, rendszerek fejlesztési lehetőségeinek a vizsgálata és a továbbfejlesztés előnyeinek igazolása.
5. Eddig még nem alkalmazott eszközök, taktikák, rendszerek alkalmazási lehetőségeinek a feltárása, újak kifejlesztése és előnyeik igazolása.

felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2021-06-30


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )