Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Dobor József
Veszélyes anyagok jelenlétében bekövetkezett ipari balesetek és felszámolásuk környezet és természetkárosító hatásának csökkentésére szolgáló korszerű eszközök és módszer

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
katonai műszaki tudományok
Katonai Műszaki Doktori Iskola

témavezető: Dobor József
helyszín (magyar oldal): KMDI
helyszín rövidítés: KMDI


A kutatási téma leírása:

A tudományos probléma megfogalmazása*
Veszélyes anyagokkal kapcsolatos balesetek során, amikor a környezetbe is jut a károsító tulajdonsággal rendelkező anyagokból, jelentős terhelést jelenthet az emberrel közvetlen kontaktusban levő területekre. Amikor rendkívüli környezetszennyezés történik, annak azonnali negatív hatása van a lakosságra. Ezért hangsúlyos fontosságú a veszélyes anyagok jelenlétében bekövetkezett ipari balesetek, valamint azok felszámolása során kialakult környezet- és természetkárosító hatások csökkentésére szolgáló eszközök és eljárások korszerűsítési lehetőségeinek a kutatása-fejlesztése.
A veszélyes ipari tevékenységek számos, nélkülözhetetlen vegyipari folyamatoknak az alapja, a jelenlegi életszínvonal fenntartásához mindennapos, és elengedhetetlen. Az ipari, a mezőgazdasági tevékenységek, az energiatermelés, a kutatások, a veszélyes anyagok szállítása mind hordoz magában csekély, de mérhető veszélyt. Ezek esélyének mértékét, illetve egy bekövetkezett káresemény hatását fejlett, gyors, akkreditált, validált eszközökkel és módszerekkel szükséges megállapítani a minél hatékonyabb beavatkozás, vagy megelőzés érdekében. Ezen ismérvekre a kémia biztonság megalkotásakor jelentős hangsúlyt fektettek, de napjainkban is elengedhetetlen a feladatok megelőző szempontok szerinti strukturálása katasztrófavédelmi szempontok szerint, különös tekintettel az európai uniós követelmények szerinti kihívásokra.
Kutatási célkitűzések:
A rendelkezésre álló hazai és nemzetközi szakirodalmak alapján vegyi, biológiai és radiológiai/nukleáris ipari balesetek bemutatása, és katasztrófavédelmi szempontú elemzése.
A katasztrófavédelemnél rendszeresített vegyi, biológiai, radiológiai/nukleáris felderítési egységek alkalmazásának, módszereinek, eszközrendszereinek vizsgálata és fejlesztési lehetőségek bemutatása.
Analitikai vizsgálatok: víz-, talaj- és levegőminták környezetanalitikai elemzési lehetőségeinek összefoglalása a katasztrófavédelemnél rendszeresített eszközökkel, újabb analitikai lehetőségekkel.
Az elmúlt évtized bekövetkezett, jelentős környezetszennyezéssel járó ipari balesetek ismertetése (hazai és nemzetközi példák).
A katasztrófavédelmet, azon belül az iparbiztonságot segítő környezetvédelmi lehetőségek és fejlesztési lehetőségeik.
Tervezett, illetve várható új tudományos eredmények:
A vízminőség, a levegőtisztaság és talajminőség hatékonyabb védelme érdekében a katasztrófavédelmi, ezen belül az iparbiztonsági felderítéseknél, a károk elhárítása és felszámolása, valamint a remediáció mértékének felmérése területén rendszeresített műszaki eszközrendszer, módszerek és eljárások összefoglaló vizsgálata és értékelő elemzése, továbbá fejlesztési javaslatok kidolgozása.

felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2021-06-30


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )