Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Hajdú Ferenc
A hazai haditechnikai kutatás-fejlesztés története és működésének összefüggései

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
katonai műszaki tudományok
Katonai Műszaki Doktori Iskola

témavezető: Hajdú Ferenc
helyszín (magyar oldal): KMDI
helyszín rövidítés: KMDI


A kutatási téma leírása:

A tudományos probléma megfogalmazása*

(Előzmények, aktualitás, stb.)
A hazai kutatás-fejlesztés léte közel 100 éves múltra tekint vissza. Különböző
történelmi korszakok közepette kellett megújulnia, de szerepe, feladatrendszere alkalmazkodva a műszaki tudományok fejlődéséhez és a honvédelem követelményeihez gyakorlatilag változatlan maradt. A haditechnikai kutatás-fejlesztés rendszere a fejlett világ minden országában működik és a NATO és az EU is létrehozta az együttműködés szervezeti kereteit. Az
ezekben való részvétel lehetetlen a saját versenyképes kapacitások léte nélkül. A hazai haditechnikai K+F helyzete sok vonatkozásban rosszabb helyzetben van, mint történelme során bármikor. A közelmúltban elkezdődött egy újjászervezési folyamat, melynek stabil elméleti, tapasztalati alapokon kell nyugodnia. A hazai haditechnikai K+F eddigi eredményei, szereplői, tapasztalatai, összefüggései, számos okból kifolyólag, szinte kutatlanok. Így ezek jelenleg nem
felhasználhatóak, ezért a fejlesztők, a gyártók, az üzemeltetők és az átvevők arra vannak kárhoztatva, hogy helyenként megismételjék az eredményeket és a kudarcokat is. Ezen kutatások elvégzése nélkül a hazai tudománytörténet is szegényebb számos világszinten is figyelemre méltó eredmény ismeretével.
Kutatási célkitűzések:

Minél szélesebb körben elterjeszteni a hazai haditechnikai kutatás-fejlesztés eddigi
eredményeit, működésének szervezeti kereteit, azok tapasztalatait és ezen eredmények felhasználásának lehetőségeit az aktuális helyzetnek megfelelően. Disszertációk, tanulmányok, tudományos és ismeretterjesztő előadások készítése.
Tervezett, illetve várható új tudományos eredmények:

Az elmúlt 100 év kutatási témáinak feldolgozásával olyan tudománytörténeti eredményekre világíthatunk rá, amelyek jelentősen növelhetik a hadtudomány tekintélyét a hazai és a külföldi kutatók előtt, valamint érveket adhatnak a döntéshozók számára ahhoz, hogy lehet hazánkban katonailag hasznos, gazdaságilag eredményes haditechnikai fejlesztéseket végezni. Szakmánként feldolgozva az eddigi fejlesztési témákat, az adott területen folytatott kutatásokhoz nyújthat alapokat. A haditechnikai K+F hazai és külföldi (szövetségi) működési, működtetési tapasztalatainak feldolgozása, elméleti alapot biztosíthat a katonai és a hadiipari döntéshozók számára a hazai hadiipar újjászervezéséhez.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2021-06-30


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )