Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Kende György
A haditechnikai kutatás és fejlesztés hazai és NATO (EU) elmélete és gyakorlata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
katonai műszaki tudományok
Katonai Műszaki Doktori Iskola

témavezető: Kende György
helyszín (magyar oldal): KMDI
helyszín rövidítés: KMDI


A kutatási téma leírása:

témaválasztás indoklása:
(Előzmények, aktualitás, stb.)
A távoli és a közeli múltban a haditechnikai K+F területén Magyarországon is számos jelentős fejlesztési és tudományos eredmény született. NATO és EU tagságunk, a Zrínyi 2026 program, a magyar haderő haditechnikai korszerűsítésének igénye szükségessé teszik a megváltozott politikai és gazdasági környezethez való alkalmazkodást, ezen belül a kutatási fejlesztési tevékenység a kor színvonalának megfelelő módszerekkel történő művelését, új tudományos eredmények elérését.

Célkitűzések:
A kutatási címmel lefedett, igen széles területen belül olyan, kisebb-nagyobb területeket átfogó doktori színvonalú témák megfogalmazása a haditechnikai K+F területén, amelyek illeszkednek a témaválasztás indoklásában megfogalmazott gondolatokhoz. A konkrét témák kutatási céljai alapozzanak meg fejlesztési eredményeket, jelöljenek ki irányokat, továbbá a kutatási eredmények legyenek nemzetközi környezetben is jelentősek. A kutatási célok haditechnikai kutatási-fejlesztési eredmények elérésére, a K+F és a kapcsolódó területek közötti összefüggések feltárására, a haditechnikai K+F hatékonyságának növelésére irányuljanak.
Az eszköz- és rendszerfejlesztésssel kapcsolatos kutatási célkitűzések igen sokfélék lehetnek. Az általánosabb, átfogóbb célkitűzések, korántsem a teljesség igényével, irányulhatnak az alábbi területek feltárására: NATO együttműködés a haditechnikai K+F területén; a haditechnikai beszerzés és a haditechnikai K+F kapcsolata; a haditechnikai K+F, a hadiipar, és a polgári (egyetemi) K+F bázisok együttműködésének összefüggései.

Alkalmazandó módszerek, a kutatás módszertani elképzelései:
A módszerek a sokféle célkitűzésnek megfelelően természetesen rendkívül sokrétűek és különbözőek lehetnek (a konkrét fejlesztések esetében pl. mérések, laboratóriumi és terepkísérletek, korszerű feldolgozási módszerek, stb.) Az átfogó jellegű, elemző témáknál a klasszikus kutatási és forráskutatási módszerek mellett célszerű az informatika és az Internet széleskörű alkalmazása, a nemzetközi együttműködési lehetőségek kihasználása.

felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2021-06-30


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )