Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Ács Éva
Tározók hatása tavaink vízminőségére

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
katonai műszaki tudományok
Katonai Műszaki Doktori Iskola

témavezető: Ács Éva
helyszín (magyar oldal): KMDI
helyszín rövidítés: KMDI


A kutatási téma leírása:

A tudományos probléma megfogalmazása:
A klímaváltozás és az időjárási szélsőségek gyakoriságának és intenzitásának növekedése miatt napjainkban egyre nagyobb hangsúlyt kap a vízkezelés kérdése. A tározók dinamikájának megértése fontos, mert az évszakosság, az erős esőzések, de akár az erős szél hatása is különböző módon befolyásolhatják a víz minőségét, az év különböző időszakaiban más és más változásokat okozva.
A tavak és a víztározók jelentős szerepet töltenek be a mezőgazdaság, halászat, ipar, háztartások, rekreáció édesvízi igényeinek kielégítésében. Azonban az, hogy ezt az igényt mennyire tudják kielégíteni, jelentősen függ a vízminőségüktől. A tavak és víztározók fokozottabban ki vannak téve a túlhasználásnak, mérgező szennyezéseknek, feltöltődésnek. A tározók fizikai, kémiai és biológiai tulajdonságainak vizsgálata fontos a vízkezelés szempontjából. (Pl. a tározók biológiai paramétereit jelentősen befolyásolják az áramlási és turbulencia viszonyai, ezért vízkezelésükben ezekre is figyelemmel kell lenni. A fokozott turbulencia, például mesterséges átkeverésekkel képes arra, hogy az egyébként kiülepedő fitoplankton szervezeteket lebegve tartsa, emellett nagyobb szervesanyag szuszpenziót is képes fenntartani, amely elősegíti a szűrő-táplálkozású zooplankton szervezetek fennmaradását, melyeknek a növekedése enélkül tápláléklimitált lenne). Ezért a tározókból történő vízpótlás során számolni kell a vízminőség kedvezőtlen alakulásával, mely a befogadónak akár jelentős részére is hatással van, ahogy ez a Velencei-tó esetében a Pátkai és Zámolyi tározó, vagy a Balaton esetében a Kis-Balaton Vízvédelmi Rendszer példáján is nyomon követhető.
A téma kidolgozásához szükséges a Velencei-tó és a Kis-Balaton Vízvédelmi Rendszer kezelő szervezeteinek (KDTVIZIG és NYUDUVIZIG) bevonása, amelyek munkatársainak szakértelmére külső konzulensként számítunk.
Kutatási célkitűzések:
• milyen tényezők vezetnek a vízminőség romlásához,
• milyen módon lehet a vízminőség romlást az üzemeltetés során minimalizálni,
• milyen hatása van a vízpótlásnak a befogadó vízminőségére,
• melyek az adott vízgyűjtőn található szennyező források, amelyek befolyásolják a tározó vízminőségét
• a tározó vízszintcsökkenése, vízkormányzása, vízkezelése milyen hatással van a víz minőségére

Tervezett, illetve várható új tudományos eredmények:
• a vízpótlás hatásának becslése (modellezése) a befogadó vízminőségére,
• a modell segítségével nyomon követhető, értelmezhető és előrejelezhető a vízminőség változása, mely segíti olyan döntések meghozatalát, mely biztosítja, hogy jó minőségű víz jusson a befogadóba,
• a vizsgált vízkémiai és vízbiológiai paraméterek tér és időbeli változásának megismerése, a tározók dinamikájának megértése,
• a rendszer optimális működtetéséhez, a víztisztítás hatásfokának maximalizálásához szükséges természetes folyamatok megismerése

felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2021-06-30


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )