Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Tamás Enikő Anna
Módszertani fejlesztések az árvizek kezelésében a modellezési és adatgyűjtési módszerekre koncentrálva

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
katonai műszaki tudományok
Katonai Műszaki Doktori Iskola

témavezető: Tamás Enikő Anna
helyszín (magyar oldal): KMDI
helyszín rövidítés: KMDI


A kutatási téma leírása:

A tudományos probléma megfogalmazása*
Világszerte súlyos károkat okoztak a közelmúltban az intenzív nagycsapadékok és árvizek. Készülve arra, hogy hasonló események ismételt bekövetkezése valószínű, át kell gondolni az árvízvédelmi biztonság filozófiáját, az árvízkockázat-elemzési és árvízvédelmi tervezési módszereket, az árvizeknek való kitettség csökkentésének lehetőségeit. Az árhullámok és a tetőzések előrejelzése összetett folyamat, a hidrológiai változók időben és térben nem állandók. Ezért különösen fontosak a hidrológiai előrejelzések fejlesztésével kapcsolatos kutatások, a villámárvizekkel leginkább veszélyeztetett, de rövid időelőnyű kisvízfolyásokon keletkező árvizek előrejelzésének kidolgozása és operatív riasztási rendszer létrehozása.
Az árvizek kezelése lehetséges árvízvédelmi művekkel. Ezek és a műtárgyak árvízi terhelés alatti diagnosztikai vizsgálati módszereinek folyamatos fejlesztése elengedhetetlen. Napjainkban előtérbe kerülnek a nem-szerkezeti módszerek is, pl. a hullámterek érdességének, beépítettségének csökkentésével, ezzel kapcsolatban fölmerül a folyók hullámtereinek morfológiai és morfodinamikai feltárása.
Fontos, hogy a környezeti és gazdasági megfontolások is teret kapjanak a döntések meghozatalában, melyeket megalapozó modellezéshez távérzékelt és terepen mért jellemzők is szükségesek. A döntéselőkészítésben, az árvizek előrejelzésében és a csapadék-lefolyás számításokban különféle modellezési eljárások terjedtek el, melyek jellemzője, hogy minőségük nagyban függ empirikus összetevőiktől.
Kutatási célkitűzések:
- Az árvízi modellezésben és az adatgyűjtési módszerekben tapasztalatokat szerezni;
- kevéssé kutatott területekre árvízkockázat-kezelési koncepciót kidolgozni, az árvizekkel szembeni kitettség csökkentésére javaslatot tenni;
- az árvizekkel kapcsolatba hozható adatbázisok elemzésének módszereit fejleszteni.
Tervezett, illetve várható új tudományos eredmények:
1. Módszertani fejlesztés az árvízi modellezésben
2. árvízkockázat-csökkentés és árvizekkel szembeni tűrőképesség növelésének új lehetőségei,
3. új tapasztalatok alkalmazása az árvízkockázat-térképezésben és –kezelésben
4. továbbfejlesztett matematikai statisztikai módszerek.

felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2021-06-30


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )