Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Balajti István
Az elektronikai hadviselés alkalmazásának fejlesztési lehetőségei, mind vezetésszervezési, mind technikai aspektusból - egy szakirányú szegmens kidolgozása

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
katonai műszaki tudományok
Katonai Műszaki Doktori Iskola

témavezető: Balajti István
helyszín (magyar oldal): KMDI
helyszín rövidítés: KMDI


A kutatási téma leírása:

A tudományos probléma megfogalmazása*
A XXI. században az elektronikai hadviselés (EHV) lehetőségei úgy stratégiai, mint harcászati szinten térben, időben és intelligenciában jelentősen kiteljesedik. Míg a kiberhadviselés nem lehet sikeres a jól megtervezett és védett a globális kibertérrel csak nagyon korlátozott adatkapcsolattal rendelkező katonai rendszerek ellen, addig a korszerű EHV rendszerek behatolhatnak az ilyen típusú „erődítményekbe”. Így az EHV számos területen domináns tényezőjévé válik azokban az esetekben, amikor a „zavarás” szabadságfoka meghaladja a védelemi rendszerek lehetőségeit.
Kutatási célkitűzések:
A napjainkban megjelenő technikai újítások, Mesterséges Inteligenciával (MI) támogatott térletapogatási módszerek, többfunkciós/többfeladatú fázisantennák, Digital Radio Frequency Memory (DRFM) eszközök, stb, tudományos igényességgel történő vizsgálata. Ezek figyelembevételével az EHV tervezésében, élettartam ciklusra vonatkozó logisztikai ellátása szervezéséhez szükséges változások felismerése, a további fejlesztési lehetőségek kidolgozása.
A célkitűzések hadmérnöki elvárások szerinti elérése érdekében el kell sajátítani:
1. a PhD tézisek kidolgozásának elvárható módszereit.
2. EHV eszközök és alkalmazási technikák performancia elvárásait és lehetőségeit,
3. a real time spektrum helyzetkép „kinyerésének” lehetőségeit és sajátosságait,
4. MIMO (Multiple Input Multiple Output) jelfeldolgozás sajátosságait és a módszer alkalmazhatóságának elvárásait.
5. a témához kapcsolódó „in situ” érzékelő rendszer performancia mérési elveket és elvárásokat,
6. a kutatási eredmények, RF hálózat és a szoftver alapú, EHV eszközök logisztikai biztosításának élettartam költségeit, ezek összetevőit és nagybani becslését.
Tervezett, illetve várható új tudományos eredmények:
A kutatási tevékenység eredménye az EHV feladat megoldásakor jelentkező kockázatok csökkentése, az adatok kinyerésének hatékonyságát befolyásoló tényezők, eszközök és eljárások elemzése, és az eredmények szintézise. A pályázó eddigi munkásságához illeszkedő alábbi témakörök valamelyikének kidolgozása:
• A spektrum használat valós idejű szegmensének performancia növelése, a műszaki kiszolgálás hatásfokának, biztonságtechnikai redundanciájának növelési lehetőségei a katonai rendszerek, pl. az aktuális időjárási/ionoszféra helyzetképpel kapcsolatos műszaki problémák felmérésével.
• A választott témához kapcsolódó EHV „in situ” performancia mérés(ek) kidolgozása, elvárásainak elemzése, fejlesztési javaslatok kidolgozása
• A jelenleginél korszerűbb és költséghatékonyabb nemzeti EHV rendszer létrehozásának elősegítése, a nemzeti tartalékok és erőforrások feltárása és mozgósítása,
• A Kárpát-medencében bekövetkező, országhatárokon túlmutató katasztrófahelyzetek spektrum ellenőrzési elvárásainak korszerűsítése,

felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2021-06-30


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )