Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Balogh Zsuzsanna
Robbantásos terrorcselekmények, mint az aszimmetrikus hadviselés hadszíntéren kívüli eszkö-zei elleni épületvédelem lehetőségei

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
katonai műszaki tudományok
Katonai Műszaki Doktori Iskola

témavezető: Balogh Zsuzsanna
helyszín (magyar oldal): KMDI
helyszín rövidítés: KMDI


A kutatási téma leírása:

A tudományos probléma megfogalmazása:
Épített környezetünkre komoly veszélyt jelent a terrorizmus ezen formája, melyre az épületszerkezetek nincsenek méretezve, a használók, üzemeltetők nincsenek felkészülve. Szükségesnek találom tehát a terület szabályozásának vizsgálatát, a védelmi lehetőségeknek felderítését, összefoglalását. A jelenség, habár elsősorban hadszíntéren kívül mutat rá a hiányosságokra, a katonai békefenntartó műveletekben, az ország- és a katasztrófavédelem, a közigazgatás, valamint a rendvédelem területén egyaránt kiemelkedő jelentőséggel bír. A bekövetkezett robbantásos terrorcselekmények bizonyítják, hogy a védekezés lehetőségeinek feltárása nem csak a kritikus infrastruktúra (létfontosságú rendszerek) elemeit érintik, hanem a mindennapi élet számos területét is (pl. sport és kulturális tömegrendezvényeket, tömegközlekedést, köz- és oktatási intézményeket stb.). A Magyar Honvédség új haderőtervezési és képességfejlesztése során kiemelten szükség van az ilyen fenyegetésre adandó adekvát válaszokra, a megszerzett, hadrendbe állított technikai és egyéb eszközeink védelme érdekében a legmegfelelőbb struktúra kialakítására, megfelelő szakutasítás (-ok) kidolgozására, új technikák és technológiák bevezetésére.
Kutatási célkitűzések:
A robbantásos cselekményeknél alkalmazott robbantóanyagok, módszerek elemzése. A robbantásos cselekmények sajátosságainak elemzése, a közös és a speciális vonatkozások keresése. A fenyegetettség szintjének prognosztizálása. A védekezésnél alkalmazható technikák és technológiák kutatása. Az építmények robbantásos terrorcselekmények elleni védelme lehetőségeinek vizsgálata úgy a szerkezet, mint az adminisztratív szabályozás szempontjából. Az új kihívásra adandó haderőtervezési és képességfejlesztési feladatok kutatása.
Tervezett, illetve várható új tudományos eredmények:
A kutatásokon, kísérleteken, modellezéseken alapuló javaslatok és ajánlások kidolgozása az épületek robbantásos merényletek ellen védelmet szolgáló adminisztratív szabályozásokra; a közreműködő szervezetek feladataira, felépítésére; a (honvédelmi)épületek, objektumok védettségi szintjének növelésére; valamint a MH haderőtervezési és képességfejlesztési feladataira.

felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2021-06-30

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )