Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Dinnyés András
Mikroglia előállítás őssejtekből, jellemzésük, valamint mélyhűtésük kidolgozása, a mélyhűthetőségben fontos tényezők vizsgálata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Szegedi Tudományegyetem
klinikai orvostudományok
Klinikai Orvostudományi Doktori Iskola

témavezető: Dinnyés András
helyszín (magyar oldal): Szegedi Tudományegyetem, Természettudományi és Informatikai Kar, Sejtbiológiai és Molekuláris Medicina Tanszék
helyszín rövidítés: SEJTB


A kutatási téma leírása:

Mikroglia előállítás őssejtekből, jellemzésük, valamint mélyhűtésük kidolgozása, a mélyhűthetőségben fontos tényezők vizsgálata.

Alprogram: Transzlációs medicina.

Téma leírása:

A mikroglia sejtek a központi idegrendszerben található myeloid eredetű (mezodermális) sejtek, amelyek az agy teljes sejtes állományának 5-10%-át teszik ki. Szerepüket tekintve rezidens makrofágok, amelyek a központi idegrendszer elsődleges védvonalát képezik a helyi immunválaszban. Folyamatosan figyelik és felkutatják a sérült, vagy feleslegessé vált neuronokat és szinapszisokat (fagocita aktivitás), az elpusztult sejteket vagy lerakódásokat (plakk) és fertőzéseket. A neocortex kialakulása során szekréciós funkciót is ellátnak: citokineket, neurotrophinokat és növekedési faktorokat termelnek. Mindemellett kolonizálják az osztódási zónát és a differenciálódás utolsó fázisában a neurális prekurzor sejteket fagocitálják, ezzel távolítva el a már „nem szükséges” osztódó sejteket. Vagyis nem csak immunfolyamatok szereplői, de a differenciálódás és a normál homeosztázis fenntartásában is jelentős szerepük van a központi idegrendszerben. Szerteágazó funkciójuk miatt számos neurológiai és pszichiátriai betegségben is fontos szerepük van, ide tartozik a Parkinson-kór, a HIV-asszociált demencia, az ALS, a Huntington-kór, a Pick-betegség, számos agydaganat és prion-betegség, de az Autizmus Spektrum Betegség vagy a skizofrénia hátterében is az immunrendszer rendellenessége, így a mikroglia sejtek szerepe igen fontos tényező.
Ezért a sikeres gyógyszerfejlesztések és toxikológiai vizsgálatok elengedhetetlen komponensei a mikroglia sejtek. Központi idegrendszeri elhelyezkedésük miatt azonban igen korlátozottan hozzáférhető sejtekről van szó. A primer izolátumok immortalizálásával előállított sejtvonalak pedig nem mutatják mindazon fenotípusos jegyeket és funkciókat, amelyek elengedhetetlenek e sejttípus vizsgálatához egy in vitro rendszerben. Az őssejt kutatások révén azonban az indukált pluripotens őssejtek (iPSC) differenciáltatása egy olyan új módszert biztosít, amely segítségével korlátlanul előállíthatók mikroglia-szerű sejtek.
Célkitűzésünk, hogy beállítsunk egy őssejtek in vitro differenciáltatásán alapuló hatékony rendszert, amely megfelelő minőségben biztosít in vitro sejtforrást a toxikológiai és gyógyszerkutatási vizsgálatok, vagy akár betegség patomechanizmus vizsgálatok számára is. A létrehozott sejteket génexpressziós és funkcionális vizsgálatok során elemezzük, valamint kidolgozunk egy mélyhűtési protokollt, amely lehetővé teszi a sejtek korlátlan tárolását és szállítását anélkül, hogy a sejtek aktiválódása megtörténne.


Jelentkezési határidő: 2022-01-17


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )