Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Hornyák István
Vérszeparációs termékek használata a regeneratív orvoslásban

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
elméleti orvostudományok
Elméleti- és Transzlációs orvostudományok Doktori Iskola

témavezető: Hornyák István
helyszín (magyar oldal): SE
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

1.A kutatás tudományos háttere, a kutatás indokoltságát alátámasztó irodalmi adatok
A vér transzfúziós használata, mint életmentő beavatkozás már évszázadok óta A teljes véren kívül ismert termék még a plazma, plazmának azt a terméket nevezzük, amelyet teljes vér centrifugálása után kapunk amennyiben anti-koagulánssal kezeljük a teljes vért. A centrifugálás során képződő felülúszó a plazma. Amennyiben a teljes vért nagyjából 30 percig alvadni hagyjuk, majd lecentrifugáljuk az alvadt vért, akkor a centrifugálás után elkülöníthető felülúszót: szérumot tudjuk elválasztani. A két fajta elválasztás során a fő különbség a fibrin és az anti-koaguláns tartalom. Kutatócsoportunk eddigi munkája során a humán szérum albumin (HSA) csontképződésre való pozitív hatását vizsgálta. Első vizsgálataink során a HSA-val bevont humán allograftokon mértünk megemelkedett életképességet mezenchimális őssejtek esetén. Később a HSA-val bevont csontőrlemény humán kísérletekben is validálásra került. Érdeklődésünk továbbra is a vérszeparációs termékekre összpontosul, a két fő irány a plazma és a szérum alapú vérszeparációs biológiailag aktív anyagok vizsgálata.

2.A kutatás tárgya és célja

Munkánk során szeretnénk karakterizálni a teljes vér származékok összetételét majd biológiai rendszerekben kívánjuk tesztelni azok hatásait. Célunk továbbra is az, hogy felismerve az egyes vérszeparációs termékekre jellemző speciális hatásmechanizmust, megtaláljuk azt a célterületet, ahol a legnagyobb sikerességgel alkalmazhatók (oszteoartrózis, oszteonekrózis, egyéb iszkémiás károsodások, implantáció). A vizsgálatban vérszeparációs termékek előállítását célozzuk, a teljes vérből az alábbi három fő vérszeparációs terméket tervezzük kiindulásként használni:

1.) Szérum (SPRF: serum from platelet rich fibrin) összetevői
2.) Plazma és összetevőinek használata in-vitro kultúrában
3.) Hialuronsav és fibrin alkalmazása lágyszövet implantátumként
4.) Humán szérum albumin és implantáció

Célul az alábbi területeket tűztük ki:

1. Az SPRF már ismert, hogy pozitív hatású a sejtek életképességére, így szeretnénk implantációs modellben megvizsgálni a sejtekre gyakorolt hatását. Itt az implantátumokat kombináljuk SPRF-fel és a biokompatibilitást vizsgáljuk sejttenyészetben és a szerkezetüket derítjük fel képalkotó és analitikai módszerekkel.
2. A plazma összetevőinek karakterizálása, a frakciókat sejtkultúrán és analitikai módszerekkel is vizsgáljuk, pl. FT-IR, fluoreszcens képalkotás.
3. Hialuronsav és fibrin kombinációjával lágyszövet implantátum előállítása, amely elősegíti a sejtek letapadását és proliferációját.
4. Csont implantátumok regeneratív tulajdonságainak tesztelése vérszeparációs termékek pozitív hatásának vizsgálata in-vivo modellben.


Jelentkezési határidő: 2021-07-20


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )