Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Urzolsav felhasználása nagyhatékonyságú, daganatellenes célra felhasználható vezikulás nanohordozókban

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
elméleti orvostudományok
Elméleti- és Transzlációs orvostudományok Doktori Iskola

témavezető: Bóta Attila
helyszín (magyar oldal): SE
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

A vezikulás rendszerek, ezen belül azok egyrétegű formái, az ún. unilamellás vezikulák a gyógyászatban elterjedten és eredményes használt nanohordozók. Ezek a “nano-objektumok” általában 100 nm alatti tipikus átmérővel rendelkeznek, belsejükben gyógyszermolekulákat tartalmazva intravénás formában alkalmazhatók. A vérrendszerben történő hosszú idejű keringésüket a felületükön elhelyezkedő polietilén glikol molekulákkal biztosított sztérikus stabilizálás teszi lehetővé. E polimerek az esetek 2 – 3 %-ban nagyon súlyos mellékhatásokat okoznak. A káros mellékhatás csökkentése érdekében, nemzetközi irodalmi adatok és saját mérési tapasztalataink alapján, urzolsavat alkalmazunk. Az önmagában is kedvező, daganat és gyulladásellenes hatású urzolsav alkalmazása spontán módon biztosítja a kisméretű (<100 nm) vezikulák képződését. Ez az adalék a liposzóma kettősrétegét felépítő lipidek közé keveredik, és nagymértékben hozzájárul az objektum egészének stabilitásához. Feltételezhetően a kisméretű nanohordozók a daganat fellazult szerkezetű érein könnyedén áthatolnak.
A téma keretében tanulmányozni fogjuk a szerkezeti funkciója következtében előnyösnek tartott urzolsav más hatóanyagokkal történő kölcsönhatását, annak biológiai hatását. A klinikai vizsgálatokban eddig hatékonynak mutatkozó, új kinázgátlókal történő együttes alkalmazásának a lehetőségét kívánjuk feltárni. Alkalmasnak tartott daganatos sejtvonalakon, monoterápiás és multiterápiás módon szinergia vizsgálatokat fogunk elvégezni. Ezen felül egérben történő biodisztribúciós vizsgálatokat tervezünk az általunk kifejlesztett nanohordozó mobilitásának jellemzésére.
Szinergiát mutató kinázgátló és urzolsav együttes bevitelét tervezzük a vezikulába és e komplex rendszer átfogó fiziko-kémiai jellemzését kívánjuk megadni. A vezikula rendszer morfológiai jellemzésére fagyasztvatöréssel kombinált elektronmikroszkópiát, a vezikulás rendszer atomi és nanoszerkezeti jellemzőinek meghatározására kis- és nagyszögű röntgenszórásos/diffrakciós módszereket, valamint infravörös spektroszkópiát fogunk felhasználni, egyéb rutinnak számító módszerek (zéta-potenciál mérés, dinamikus fényszórás, differenciál kaloriméter) mellett.


Jelentkezési határidő: 2021-07-20


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )