Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Molnár Mária Judit
Rendszerbiológiai szemléletű genomikai kutatások bevezetése a neurológiai és pszichiátriai betegségek diagnosztikájába, prevenciójába és terápiájába

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
klinikai orvostudományok
Molekuláris orvostudományok Doktori Iskola

témavezető: Molnár Mária Judit
helyszín (magyar oldal): Genomikai Medicina és Ritka Betegségek Intézete
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

A genomikai és postgenomikai kutatásoknak köszönhetően a neurológiai és psychiatriai betegségek diagnosztikájának, kezelésének, megelőzésének új távlatai nyílnak meg. A klasszikus diagnosztikai paletta mellett egyre hangsúlyosabbá válnak, a modern high-troughput technikák, melyek nagy számú beteg vizsgálatát teszik költség hatékonyan lehetővé. A genetikai diagnosztika a monogénes herediter betegségek mellett ún. complex, mulifaktoriális betegségeket is érinti a jövőben, amennyiben az orvosbiológiai kutatások egyértelműsítik, melyek azok a genetikai tényezők, melyek bizonyos környezeti tényezők mellett hajlamosítanak egyes complex betegségek kialakulására. A neurológiában és psychiatriában ilyen nagy populációt érintő, az élet minőségét, a munkaképességet nagy mértékben befolyásoló complex betegségek a cerebrovascularis kórképek, a motoneuron betegségek, Parkinson kór, sclerosis multiplex, epilepsia, schizophrenia, autizmus, depressiók stb.

Programunk célja a rendszer-szemléletű biológia (benne a genomika és bioinformatika) segítségével a saját beteganyagunk klinikai, laboratóriumi, genomikai paramétereinek, valamint az interneten elérhető adatbázisok, irodalmi adatok szintézisével egyes neurológiai és psychiatriai betegségek pathogenezisének kutatása.

A rendszerbiológiai szemléletű genomikai kutatás célja:
1. A multifaktoriális okok közül azoknak megismerése, melyeket a környezeti tényezők (azaz speciális diéták, endogen faktorok exogen befolyásolásával) módosításával pozitívan befolyásolhatunk, egyes klinikai tüneteket megelőzve, vagy azok kialakulását késleltetve.
2. A molekuláris alapú pharmacológiai preventió és a molekuláris terápiás lehetőségek kutatása
3. A kódoló DNS szakaszok mellett a nem kódoló DNS szakaszok szerepének kutatása.
4. Az egyénre szabott gyógyszerelés, a pharmacogenomika klinikai gyakorlatba való bevezetése.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2022-10-10


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )