Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
A caveolák, caveolin izoformák szerepe a sejtek életfolyamataiban

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
biológiai tudományok
Molekuláris orvostudományok Doktori Iskola

témavezető: L. Kiss Anna
helyszín (magyar oldal): Semmelweis Egyetem Humánmorfológiai és Fejlődésbiológiai Intézet
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

A caveolák hagyományos elektronmikroszkópos felvételeken különböző mélységű (nyitott, meglehetősen sekély öblöcskék, zártabb, szűk nyakú invaginációk) plazmamembrán befűződés formájában figyelhetők meg. A caveolák különleges összetételű, erősen hidrofób, plazmamembrán domének, amelyeknek lipid- és fehérje-összetétele jelentősen eltér a környező membrán domének összetételétől. Legjellegzetesebb komponensük egy ~21-24 kDa molekulatömegű, integráns membránfehérje, a caveolin. A caveolákban kimutatható fehérjék a caveolinhoz való specifikus kölcsönhatás, kötődés erdeményeként akkumulálódnak a caveolákban.
A caveolák funkciója meglehetősen heterogén, sejtekként változó. Számos, alapvető jelentőségű működésben vesznek részt ill. játszanak kitűntetett, kulcsfontosságú szerepet.
Kutatócsoportunk egyik fontos témája a caveolák endocitotikus folyamatokban betöltött szerepének vizsgálata. Morfológiai (fény-és elektronmikroszkópos immuncitokémiai) és biokémiai (immunprecipitáció, Western blot, PCR, real-time PCR) vizsgáljuk a caveolák lefűzésének mechanizmusát. Válasz keresünk arra a kérdésre, hogy a caveolák közvetítésével lejátszódó endocitózis útvonala találkozik-e a hagyományos (clathrin-burkos vezikulák részvételével végbemenő) felvételi folyamatokkal. Vizsgáljuk, hogy milyen szabályozási mechanizmusok (kinázok/foszfatáziok) játszanak szerepet a caveolák lefűződésében.
Munkacsoportunk másik fontos területe a caveolin izoformák jelátviteli folyamatokban betöltött szerepének vizsgálata. Jól ismert, hogy számos caveolában akkumulálódó ill. ott kimutatott fehérje fontos szerepet játszik a szignáltranszdukcióban. A caveolákban akkumulálódó fehérje kötődése a caveolinhoz a fehérjét „kikapcsolt” állapotban tartja, azaz a szignáltranszdukcióban szerepet játszó molekulák inaktivációjához vezet. A caveolin tehát számos jelátviteli folyamatban, mint negatív regulátor funkcionál. Minthogy számos szignáltranszdukciós molekula celluláris transzformációt okozhat, ha konstitutiv módon aktiválódik, úgy tűnik, hogy a caveolinnak transzformációt szupresszáló hatása van.
A caveolin izoformák jelátviteli folyamatokban betöltött szerepét az ösztrogén hatására gyorsan aktiválódó, membrán-asszociált ösztrogén receptorok jelenlétét feltételező jelátviteli rendszeren vizsgáljuk. Arra keressük a választ, hogy a caveolin izoformák szerepet játszanak-e a membránhoz kapcsolódó jelátvitel aktiválásában, inaktiválásában.
A caveolák/caveolin izoformák jeltátviteli folyamatokban betöltött szerepét mesothel sejteken is tanulmányozzuk.
A caveolák lefűződésével, internalizációjával, és a caveolin isoformák down-regulációjával a caveolákban jelenlévő, jelátvitelben, szignáltranszdukcióban szerepet játszó molekulák modulációja válik lehetségessé. Kutatásaink egyik új iránya a caveolin izoformák expressziós mintázatának ill. ezen mintázat változásának nyomon követése a retina fejlődése során. Vizsgáljuk a caveolin izoformák szerepét a fototranszdukciós kaszkád komponenseinek transzportjában. A caveolák ugyanis fontos szerepet játszanak a transzcelluláris transzportban is. Előzetes vizsgálataink arra utalnak, hogy a caveolák/caveolin izoformák fontos szerepet játszanak a fototranszdukcióban fontos szerepet játszó molekulák transzportjában a retina fejlődése során.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2022-10-10


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )