Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Gubán Ákos
A digitális érettség mérőszámának kialakítása a kis- és középvállalkozásoknál

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Gazdasági Egyetem
gazdálkodás- és szervezéstudományok
Vállalkozás-és Gazdálkodástudományi Doktori Iskola

témavezető: Gubán Ákos
helyszín (magyar oldal): Budapesti Gazdasági Egyetem
helyszín rövidítés: BGE


A kutatási téma leírása:

Napjainkban a gyors technológiai fejlődés nagy kihívás elé állítja a vállalatokat. Az egyik legnagyobb feladatot a megnövekedett adatmennyiség jelenti, illetve az, hogy a vállalatok mennyire képesek egyrészt ezt a hatalmas adattömeget tárolni, másrészt miként képesek a megalapozottabb döntéshozatalhoz szükséges releváns információt kinyerni belőle, mennyire képesek kihasználni a modern technológia előnyeit. A digitalizáció sikerességének szempontjából fontos, hogy a vállalatvezetők, illetve a döntéshozók ismerjék fel a lehetőségeket az alkalmazási területeken, valamint pontosan fogalmazzák meg az elérendő célokat. Ebből kifolyólag a nagyon gyors technológiai és technikai fejlődés következtében a szellemi tőke egyre inkább felértékelődik, és azok a vállalatok kerülhetnek jobb versenypozícióba, amelyek hatékonyabban és gyorsabban képesek az adat-információ transzformálására, végül a szükséges döntések meghozatalára. Mivel a gazdaság gerincét a kis- és középvállalkozások képezik, ezért kiemelt jelentőséget kell tulajdonítani ezeknek a vállalatoknak a vizsgálatára. Vajon hogyan tudják felvenni a versenyt a magyar kkv-k a digitalizáció korában? Jelenleg nincs ismert egzakt mérési módszer, szabvány a kkv-k digitális minőségének meghatározására, ezért a kutatási téma célja egy egyértelmű és használható valós mérőszámkialakító rendszer kidolgozása. Erre egy fuzzy majd később egy neurofuzzy modellt kell megalkotni és alkalmazni a kkv-szektorban.

Elsődleges cél: mérhető-e a KKV szektorban egzakt módon a digitális érettség, adható-e hozzá egyértelmű és automatikusan alkalmazható életciklus modell. Amennyiben igen, ezeket meg kell alkotni. Ez utóbbi a kutatás célja és egyúttal, ha sikerül az eredménye is. Készíteni kell egy mesterséges intelligencia alapú digitális érettséget meghatározó módszert és automatikusan alkalmazható eljárást. A hallgató/jelölt ez idő alatt megismeri a matematikai és informatikai alapú modellezés eszközeit, képes lesz önállóan valós gazdasági modelleket modellezni és ezekre gyakorlatban használható eszközöket építeni.

előírt nyelvtudás: angol

Jelentkezési határidő: 2021-08-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )