Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Losoncz Miklós
A globális, az európai uniós és a hazai gazdaságpolitika és szabályozás hatása a vállalkozások működésére és stratégiájára.

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Gazdasági Egyetem
gazdálkodás- és szervezéstudományok
Vállalkozás-és Gazdálkodástudományi Doktori Iskola

témavezető: Losoncz Miklós
helyszín (magyar oldal): Budapesti Gazdasági Egyetem
helyszín rövidítés: BGE


A kutatási téma leírása:

A kutatási téma leírása:

A téma feldolgozásának a célja a gazdaságpolitika és a gazdasági szabályozás magyarországi és más országbeli vállalatokra, azokon belül is különösen a kis- és középvállalkozásokra gyakorolt közvetlen és közvetett hatásainak és hatásmechanizmusainak a feltárása és elemzése. A kutatás műfaja hatáselemzés, a nemzetközi és hazai makrogazdasági politikák üzleti szférára gyakorolt hatásainak feltérképezése.
A kutatás kiindulópontja az, hogy a gazdaságpolitika és a gazdasági szabályozás a vállalkozások szempontjából külső tényezőnek tekinthető, ami nagymértékben befolyásolja a gazdasági szereplők mozgásterét és cselekvési lehetőségeit, és amikhez alkalmazkodniuk kell. A gazdaságpolitika és a szabályozás elemzése globális, európai uniós és nemzetállami szinten történik. A globális és az európai uniós hatások jelentős részben a hazai gazdaságpolitika és szabályozás közvetítésével épülnek be a vállalkozások működésébe.
Néhány példát említve, a globális tényezők között kiemelkedő fontossága van a monetáris feltételeknek többek között annak nyomán, hogy kis, nyitott gazdaságokban a kamatlábak döntően külső meghatározottságúak. További lényeges globális közvetítő csatorna a gazdaságpolitikák felügyelete a Nemzetközi Valutaalap keretében. Az európai uniós szint a tagállamok közötti gazdaságpolitikai koordinációhoz és ettől elválaszthatatlanul a különféle uniós stratégiákhoz és politikákhoz kapcsolódik.
A téma feldolgozásának keretében a globális és a regionális szintű gazdaságpolitikák és szabályozás vállalkozásokra gyakorolt közvetlen és a hazai gazdaságpolitika és szabályozás közvetítésével érvényesülő közvetett hatásainak és hatásmechanizmusainak az elemzésére kerül sor. További kutatási irány a gazdaságpolitika bizonyos szűkebb részterületein végzendő mélyebb elemzés például az EU belső piacával összefüggésben, illetve vállalati esettanulmányok készítése.
A kutatás keretében a szakpolitikák és a szabályozás hatásainak a vizsgálata az általános gazdasági környezettel összhangban történik olyan témákat beleértve, mint a globalizáció, a koronavírus-járvány, a környezet, az áru- és tényezőpiacok stb. Ennek során megkülönböztetjük egymástól a szakpolitika és /szabályozás hatásait az általános gazdaságpolitikai környezet hatásaitól.
Tudományosan új és újszerű következtetések levonására ad lehetőséget a makro- és mikrogazdasági politikák egymásra hatásának, a hatásoknak és hatásmechanizmusoknak és a vállalati stratégiák alkalmazkodásának az elemzése. A téma feldolgozásának további eredménye lehet új vagy újszerű kvantitatív és kvalitatív elemzési módszerek feltárása.

A kutatás eredményeként a hallgató képes lesz:
- a globális, regionális és nemzeti szakpolitikai és szabályozási hatások azonosítására, értékelésére és számszerűsítésére,
- a szakpolitikai/szabályozási és a gazdasági környezeti hatások megkülönböztetésére és szétválasztására,
- makro- és mikrogazdasági szintű szakpolitikai elemzésre és a két szint közötti összefüggések megértésére,
- - olyan módszertani ismeretekre és képességre szert tenni, amelyek nemcsak makro- és makrogazdasági elemzésekben használhatók, hanem más területeken is,
- stratégiai és szakpolitikai ajánlások kidolgozására makro- és mikrogazdasági szinten.
A kutatási téma magyar fókusszal lett kidolgozva, de a tematika mind tartalmi, mind módszertani szempontból alkalmazható más országokra is, természetesen azok specifikus vonásainak figyelembe vételével. Ezért a meghirdetett téma külföldi hallgatók előtt is nyitva áll, várjuk jelentkezésüket.

előírt nyelvtudás: angol

Jelentkezési határidő: 2021-08-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )