Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Szabó Attila
A helyzet-teremtette kísértés és személyes jellemzők kölcsönhatása a plagizálásra

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Eötvös Loránd Tudományegyetem
neveléstudományok
Neveléstudományi Doktori Iskola

témavezető: Szabó Attila
helyszín (magyar oldal): ELTE PPK Budapest, Kazinczy u. 23-27
helyszín rövidítés: Kazy


A kutatási téma leírása:

Ez a kutatás 2 x 3 részből áll és az ismert pillecukor kísérlet (Mischel, Walter; Ebbesen, Ebbe B.; Raskoff Zeiss, Antonette (1972). "Cognitive and attentional mechanisms in delay of gratification.". Journal of Personality and Social Psychology. 21 (2): 204–218.) a metodikai alapja, de nem a jutalom, és annak az időhöz/várakozáshoz kötött feltételét vizsgálja, hanem a különböző helyzetekben kialakuló kísértést a plagizálásra, illetve a kísértésbe esett egyének egyes személységi vonásait, majd azok indoklását a kísértetbe esést illetően. Az első kutatási hullámba, a résztvevő egyedül ír egy IQ tesztet, amely egy vele szembeni padon elhelyezett könnyből származik. A tesztnek először nincs semmi tétje (első rész). A kutató elmagyarázza a tesztet, és elmondja a résztvevőnek, hogy a padon látható könyvből származik, és azt is, hogy a végén - 30 perc múlva - közösen értékelik a teszteredményt a könyv végén megadott helyes válaszok alapján. Ezt követően, a kutató elindítja az órát, leül szembe a résztvevővel, közben lapozgatja a könyvet, majd 3 perc múlva leteszi és csak ül csendben 5 percig, majd kap egy SMS-t és sürgősen ki kell menjen 15 percre, amit közöl a résztvevővel, akit egyben biztosít arról, hogy a teszt végére visszaér. Természetesen könyvet az asztalon hagyja, csupán egy karnyújtásra a résztvevőtől. Kérdés: Ki fog belenézni a könyvbe? ...és miért? Személységi tesztek és morális spirituális értékrend tesztek/kérdőívek válaszolják meg az első kérdést, míg maga a résztvevő válaszolja meg a második kérdést, amikor kiderül, hogy a kutató tudja, hogy belenézett a könyvbe/megnézte a válaszokat. A második hullámba ugyanezt ismételjük meg, de két egymást ismerő résztvevővel (azonos/ellentétes hozzáállások és az ismertség/barátság hatása), majd egy harmadik kutatási hullámba két egymást nem ismerő egyénnel, ahol a 2. egyén egy beépített kutató lesz aki rápróbálja bírni a résztvevőt a csalásra. Itt inkább az a kérdés, hogy milyen az a résztvevő aki ellenáll a kísértésnek, és miért teszi azt? Végül a kutatás második része, megegyezik az első három hullámmal, és csak annyiban különbözik azoktól, hogy tétje lesz a dolognak (jelentős tétje mit a PhD hallgatóval kidolgozunk majd), hogy növeljük a kísértést. Csoporton belüli vizsgálat esetében kb. 50 alanyra lesz szükségünk, de akár háromszor annyira, ha csoportok közötti kutatást tervezünk meg. Az adatgyűjtésbe befektetendő idő az egész PhD program ideje alatt kb. 150 óra minimum és 300 óra maximum.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2021-04-21


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )