Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Póczik Szilveszter
Egészségügyi biztonság, járványok és ezek társadalmi hatásai, különös tekintettel a kritikus infrastruktúrák biztonságos működésére

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Óbudai Egyetem
katonai műszaki tudományok
Biztonságtudományi Doktori Iskola

témavezető: Póczik Szilveszter
helyszín (magyar oldal): Óbuai Egyetem - Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar - 1081 Budapest, Népszínház utca 8.
helyszín rövidítés: ÓEBGK


A kutatási téma leírása:

A 2020-ben elsőrendű és világszintű fenyegetéssé Covid-19 vírus okozta járvány rámutatott a regionális és nemzeti egészségügyi rendszerek sérülékenységére, jóllehet ezek teljesítőképessége alapvető feltétele a szövetségi és nemzetvédelmi és katasztrófa-elhárítási rendszerek biztonságos és hatékony működésének és a polgárok biztonságának mind békehelyzetben, mind pedig vészhelyzetben, kivételes állapotban vagy hadi helyzetben. A társadalmi biztonság másik kitűntetett területe az ellátórendszerek, köztük az úgynevezett kritikus infrastruktúrák biztonsága, amelyek az egészségügyi ellátórendszerek biztonságos üzemelését is biztosítják még járványhelyzetben is (más társadalmi szolgáltatások és a nemzetgazdaság működési feltételeinek biztosítása mellett). Ezért e két funkcionális végpont kölcsönhatásban történő tudományos vizsgálata elengedhetetlen.
Célkitűzések:
A kutatás és az arra épülő dolgozat bemutatja és ismerteti a kritikus infrastruktúrákat, ezek fogalmát, tulajdonságait, fontosságát, funkcióit, az egyes kritikus infrastruktúrák eltéréseit és hatékony védelmük feltételrendszerét és szükségleteit anyagi és humán erőforrások valamint igazgatási tevékenységek és cselekmények tekintetében. Kitér a működési zavarok és leállások potenciális következményeire, ezek megelőzésére, és a reziliencia biztosítására, illetve folyamatos erősítésére, bemutatva és értékelve a nemzetközi és hazai jogi szabályozásokat és az egyes kockázatokra adott eltérő válaszokat. Az egészségbiztonságot garantáló szervezeti rendszer maga is a kritikus infrastruktúrák egyike, amely kölcsönviszonyban áll az összes többivel, egyfelől biztosítja azok gördülékeny működését, miközben azok hatékony működése az egészségügyi rendszer működésének előfeltétele. Ki kell dolgozni e kölcsönviszony jogi garanciális és funkcionális működésének feltételrendszerét. Figyelemmel kell lenni arra, hogy az egyre bonyolultabbá váló jogi, igazgatási és strukturális világban a kritikus infrastruktúrák száma és feladatköre egyre bővül, ahogy ezt egyebek között a nyilvántartási és pénzügyi igazgatási rendszerek adatbiztonsági fejlődése (ld. egyéb GDPR szabályozások, bankbiztonság, agrárbiztonság, élelmiszerbiztonság, energetikai biztonság, közlekedési biztonság, híradási-informatikai biztonság stb.) is igazolja. Külön kutatási részterület a mesterséges intelligencia alkalmazhatósága és jövőben várható jövőbeli alkalmazása a kritikus infrastruktúrák, különösen az egészségbiztonság területen. Végül fel/ki kell dolgozni – különösen (helyi vagy behurcolt egzotikus kórokozók által okozott – járványhelyzetben az egészségbiztonságot érintő kockázatok és fenyegetések elhárításának módozatait, és javaslatokat kell tenni a meglévő védelmi rendszerek javítására és újat létrehozására.
Alkalmazandó módszerek, a kutatás módszertani elképzelései:

A hazai és nemzetközi szakirodalom kritikai feldolgozása, nemzetközi és hazai esettanulmányok bemutatása a kihívások kezelésére és elhárítására vonatkozóan, empirikus online és offline adatfelvételen nyugvó kutatás az érintett infrastruktúrák szakértői és vezetői körében.

Tervezett, illetve várható új tudományos eredmények:

Az egészségbiztonságot garantáló szervezeti rendszer a kritikus infrastruktúrák egyike, amely kölcsönviszonyban áll az összes többivel, egyfelől biztosítja azok gördülékeny működését, miközben azok hatékony működése az egészségügyi rendszer működésének előfeltétele. Ki kell dolgozni e kölcsönviszony jogi garanciális és funkcionális működésének feltételrendszerét. Külön kutatási részterület a mesterséges intelligencia alkalmazhatósága és jövőben várható jövőbeli alkalmazása a kritikus infrastruktúrák, különösen az egészségbiztonság területen. Végül fel/ki kell dolgozni az egészségbiztonságot érintő kockázatok és fenyegetések elhárításának módozatait, és javaslatokat kell tenni a meglévő védelmi rendszerek javítására és újat létrehozására.

előírt nyelvtudás: angol középfok
ajánlott nyelvtudás (magyar oldal): egyéb európai nyelv középfok
további elvárások: 
Nyelvi követelmény: tudományos dolgozatok olvasására alkalmas angol nyelvtudás és még egy európai nagynyelv legalább középfokú ismerete

felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2021-01-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )