Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Benyó Balázs
Személyre szabható orvosi terápiás módszerek

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
informatikai tudományok
Informatikai Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Benyó Balázs
helyszín (magyar oldal): Irányítástechnika és Informatika Tanszék
helyszín rövidítés: IIT


A kutatási téma leírása:

"Személyre szabható orvosi terápiás módszerek alkalmazása esetén a gyógyítás érdekében alkalmazott terápiát az adott beteg igényeire szabjuk a betegről korábban gyűjtött adatok alapján. Személyre szabható orvosi terápiás módszerek megteremtetik a lehetőségét a betegek hatékonyabb és eredményesebb kezelésének.

A személyre szabható orvosi terápiás módszerek kidolgozása komoly kutatási kihívást jelent és tekintélyes interdiszciplináris tudást követel. Egyfelől lehetővé kell tenni az alkalmazandó orvosi terápia beteg állapotától függő változtatását, másfelől ki kell dolgozni a terápia személyre szabásának protokollját amellett, hogy hatékony technológiai támogatást kell biztosítani a terápia végrehajtásához. Ez általában olyan modellek kidolgozását igényli, melyek képesek a bonyolult fiziológiás folyamatokat absztrakt módon leírni, segítve ezzel a lényegkiemelést, vagyis a fiziológiás rendszerekről, ill. folyamatokról összegyűjtött információt olyan módon szűrni, értelmezni, ill. megjeleníteni, mely lényegesen meggyorsítja és leegyszerűsíti az orvosi döntéshozatalt, valamint lehetőséget ad a terápia módosítására a betegről gyűjtött adatok alapján.

Ezt az általános megközelítést korábban sikeresen alkalmaztuk az intenzív ellátásra szoruló betegek kezelése során az emberi szervezet metabolikus egyensúlyának fenntartására, mely az egyik legnagyobb kihívás az ott dolgozó intenzív terápiás szakorvosok számára.

A jelentkező feladata, hogy a korábban kidolgozott módszerek megismerése után, a módszer mintájára további személyre szabható orvosi terápiás módszereket, ill. azok által használható élettani modelleket javasoljon és azokat először szimulációs környezetben, majd valós kísérletekkel értékelje. A munkáját elsősorban az intenzív ápolás területén alkalmazható protokollokra koncentrálja, de elképzelhető más ápolási területek bevonása is a kutatásokba. Vizsgálatai kiterjedhetnek az olyan új diagnosztikai eszközökre, ill. módszerekre is, mint a folytonos glükóz monitor (CGM – Continuos Glucose Monitor) vagy az Elektromos Impedancia Tomográfia.

A téma szorosan kapcsolódik a BME Irányítástechnika és Informatika Tanszék Orvosi Informatika Laboratóriumában folyó kutatási projektekhez. "

előírt nyelvtudás: Angol
további elvárások: 
A jelöltnek biztos informatikai előismeretekkel, legalább alap szintű kutatási tapasztalattal, angol nyelvismerettel, programozási tudással kell rendelkeznie.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2021-01-05

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )