Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Varga Pál
Mobil-kommunikációs rendszerek és az ipari IoT szinergiái

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
villamosmérnöki tudományok
Villamosmérnöki Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Varga Pál
helyszín (magyar oldal): Távközlési és Médiainformatikai Tanszék
helyszín rövidítés: TMIT


A kutatási téma leírása:

"Az ipari IoT (Internet of Things) rendszerek alapvetően a valós-idejűség, a kiemelt biztonság, a magas megbízhatóság, valamint a hatékony beüzemelési és üzemeltetési követelményekben különböznek a kommersz IoT rendszerektől. A követelményeket egyre jobban lefedni képes IoT keretrendszerek mellett a megoldandó folyamat-kezelési és életciklus-menedzsment feladatok is kezdenek előtérbe kerülni, mint kutatási feladat.

A mobil-kommunikációs rendszerek új generációja (5G) számos ipari kommunikációs igényre megoldást nyújt. A lehetőségek vizsgaálata és új, optimalizált integrációs módszerek kialakítása aktuális kutatási feladat.

Az ipari felhasználók még korántsem kezdtek a kiberfizikai rendszerek (Cyber-physical Systems, CPS) tömeges és általános használatába, pedig ez az IIoT (Industrial IoT) témakör legfontosabb kihívásokkal teli területe. Szerte a világon jelenleg is zajlik a lehetőségek feltárása, az új funkciók optimális kialakításához és bevezetéséhez tervezési módszertanok kidolgozása.
A különféle IoT és CPS keretrendszerek mára sokféle megoldást nyújtanak a végpontok (szenzorok és beavatkozók) összekapcsolódására, valamint arra, hogy az adatfolyamok biztonságosan eljussanak a feldolgozókhoz. A kiberfizikai gyártó-rendszerek (Cyber-physical Production Systems, CPPS) területén azonban felmerült az igény arra, hogy a gyűjtött adatok a gyártósor-vezérlés mellett a vállalatiránytási, a logisztikai, és további olyan rendszerekhez is hatékonyan jussanak el, amelyekhez eddig nem, vagy csak körülményesen tették.
A CCPS és más ipari IoT rendszerek következő fejlődési lépése a kiberfizikai rendszerek ""digitális iker""-kocepciók megvalósulásán túl tehát az lesz, hogy a műszaki és nem-műszaki folyamatok vezérlésére dinamikusan változtatható, a szereplők igényeit és lehetőségeit követő megoldások szülessenek. Az IoT keretrendszereket tehát fel kell készíteni olyan forgatókönyv-leíró és a leírás végrehajtását vezérlő módszerekkel, amelyek a szóban forgó vezérlő és követő rendszereket (beleértve az emberi megfigyelőt és beavatkozót is) természetes módon - az aktuális környezeti változásokhoz dinamikusan igazodva - ki tudják szolgálni. Mindez kiegészül a rendszer-elemek életciklus-modelljének megtervezésével és a modell működésének követésével.

A különféle kommunikációs- és feldolgozási képességekkel rendelkező szereplőkből összeálló rendszerek rendszereiben (System-of-Systems) a biztonsági követelményeket is különböző módokon és hatékonysággal lehet megteremteni. A célkitűzések közé tartozik, hogy a folyamatok levezénylése a szereplők életciklusát is figyelembe vevő képességek és lehetőségek mentén, dinamikusan alakuljon. Itt többek között olyan tényezőket is figyelembe kell venni, mint a szűkös erőforrásokkal rendelkező (resource constrained) eszközök biztonságtechnikája, az eszköz- és hálózati szintű redundanciák, a folyamatban szereplő eszközök öregedésének figyelembe vétele és proaktív karbantartása.

Kutatási feladatok:

- Kiberfizikai rendszerek és ipari IoT technológiák áttekintése - beleértve a gyártói rendszerekre (CPPS) optimalizált megoldásokat - ezek skálázhatósági és biztonságtechnikai vizsgálata.

- A fent felsorolt problémakörök részletesebb azonosítása és a már meglévő módszerek átfogó ismerete alapján új architekturális-tervezési paradigmák azonosítása, hálózat- és szolgáltatás-integrációs módszerek kidolgozása tervezési irányelvek kialakítása és verifikációja.

- javasolt megoldások analitikus, szimulációs és teszthálózati elemzése."

előírt nyelvtudás: angol
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2021-01-05


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )