Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Bordács Sándor
Az olasz molyhos tölgy (Quercus virgiliana) alakkör maradvány előfordulásainak felmérése és az ex situ megőrzés biológiai alapjainak kialakítása, fejlesztése

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
növénytermesztési és kertészeti tudományok
Kertészettudományi Doktori Iskola

témavezető: Bordács Sándor
helyszín (magyar oldal): Növénytani Tanszék
helyszín rövidítés: NT


A kutatási téma leírása:

A globális éghajlatváltozás a hazai természetes növénytársulásokat és élőhelyeiket is jelentősen befolyásolni fogja, aminek következményeként növekedni fog a melegebbé és szárazabbá váló környezethez jobban alkalmazkodott növényi taxonok szerepe. Ilyen taxon például a Quercus virgiliana, az olasz molyhos tölgy is, amely a hazai tölgyes erdőtársulásokat érintő szárazodás és melegedés következtében fontos szerepet tölthet be a jövőben.

A Quercus virgiliana természetes előfordulásainak, maradvány populációinak felkutatása és leírása elsődleges fontosságú a taxon in situ fenntartása érdekében, beleértve a többi tölgy taxonnal képzett gyakori hibridek és köztes alakok ismeretanyagának bővítését is. Mivel a taxon eredeti élőhelyein jelenleg intenzív mezőgazdasági és kertészeti gazdálkodás folyik, a faj megőrzésében jelentős szerepet kell kapjon az ex situ megőrzés is. A populációk felkutatása, térképezése mellett a szaporodóképes faegyedek leírása, botanikai jellemzése alapvetően szükséges a taxon ex situ génmegőrzési alapjainak kialakításához. A taxon nem közismert a faiskolai gyakorlatban, ezért a magkezelési és termesztéstechnológiai technológiák kidolgozásához szükséges a juvenilis életszakaszra vonatkozó alapvető élettani, biológiai ismeretek bővítése, a biológiai alapok fejlesztése is.
A PhD hallgató olyan vizsgálatokat fog végezni, amelyek szorosan illeszkednek az EMVA támogatással finanszírozott, több hazai állami erdőgazdaság területén (Tolna, Fejér és Pest megye) végzett komplex génmegőrzési tevékenységéhez. A génmegőrzési projektek az EUFORGEN és a Növényi Génbank Tanács Erdészeti Munkabizottsága által kidolgozott módszertanát vették alapul.

további elvárások: 
A jelentkezők nyitottsága az ökológia, a botanika és a génmegőrzés iránt, valamint az angol nyelvtudás előnyt jelent

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2020-12-10

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )