Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Csorba Roland
Szexuális bántalmazás fiatalkorúakkal szemben Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Pécsi Tudományegyetem
egészségtudományok
Egészségtudományi Doktori Iskola

témavezető: Csorba Roland
webcím: http://doktoriiskola.etk.pte.hu/
helyszín (magyar oldal): Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Kar Egészségtudományi Doktori Iskola
helyszín rövidítés: EDI


A kutatási téma leírása:

Szexuális bántalmazás fiatalkorúakkal szemben Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében

Child sexual abuse in Szabolcs-Szatmár-Bereg Country in Hungary

"Az elmúlt évtizedekben a fiatalkorúakkal szemben elkövetett szexuális bántalmazás gyakorisága, súlyos egészségkárosító hatása és az áldozatok egész életre kiható következményei miatt az orvosi és a büntetőjogi gyakorlat középpontjába került.
Világszerte minden ötödik nő szenved el élete során fizikai és/vagy szexuális bántalmazást.
A közhiedelemmel ellentétben a szexuális bűncselekmények nagyobb része többszörös, krónikus előfordulású, amelyeket ráadásul családon belüli elkövető okoz. Ez a „néma járvány” sokkal több fiatalkorú életét oltja ki, mint a hasonló életkorúak rosszindulatú megbetegedései.
Annak ellenére, hogy a szakirodalomban már 1975 óta ismert a kórkép, Magyarországon eddig csupán egy populáció alapú vizsgálat történt a szexuális bűncselekmények feldolgozása során, az ismert és eddig felderített esetek a szexuális zaklatás áldozatainak mindössze töredékét ölelik fel. A Hajdú-Bihar megyei vizsgálat eredményeit egy 2006-ban védett PhD munka tartalmazza, mely során a Debreceni Egyetem OEC Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikája gyermeknőgyógyászati rendelésén 1986. január 1. és 2001. december 31. között megjelenő 18 éves kor alatti szexuálisan bántalmazott leányok adatait elemeztük, és a rendelkezésre álló nemzetközi adatokkal összehasonlítottuk.
Jelen munkában a kutatást a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyére szeretnénk kiterjeszteni, abban a reményben, hogy a szexuálisan bántalmazott fiatal lányok esetében felismerhető-e esetleg hasonlóság, vagy az esetek más jellegű bűncselekmények elkövetését tükrözik.
A gyermekek elleni bántalmazással kapcsolatba kerülő egészségügyi dolgozók feladata nehéz és sokrétű, mivel a bántalmazást felismerni nem könnyű, a gyakran nehezen értékelhető jelek, a netán alaptalan súlyos vád elkerülése, a megoldás nehézségei a bizonyított esetekben, a szakmai elszigeteltség és a szexuális bántalmazás ma is tabuként kezelt megítélése miatt.
Munkánk legfőbb célja, hogy szexuális bűncselekmények elleni küzdelem sikeressé tételének érdekében a megszerzett adekvát, pontos információkat összefoglaljuk és a témakörben kialakult tabukat áttörjük és a legfőbb teendőket felvázoljuk.
Célkitűzéseink:
1. A fiatalkorúakkal szemben elkövetett szexuális bántalmazás orvosi és jogi definíciójának és módjainak ismertetése.
2. A Szabolcs-Szatmár-Bereg megye gyermeknőgyógyászati szakrendelésein az elmúlt 15 évben vizsgált betegek dokumentációjának áttekintése, a szexuális bántalmazást elszenvedők kiválasztása, az áldozatok és a bűncselekmény jellemzőinek, a bántalmazás körülményeinek és előidéző okainak tanulmányozása.
3. Az áldozatok orvosi és multidiszciplináris ellátásának: a felismerés és a terápia lehetőségeinek összefoglalása.
4. A szexuális zaklatás egyéni, társadalmi, orvosi és jogi következményeinek tárgyalása a rendelkezésre álló irodalmi adatok tükrében.
5. A szexuális bűncselekmények megelőzésének, az orvosi és jogi módszereknek felvázolása.
Retrospektív tanulmányunkban összegyűjtjük a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében 2000 és 2015 között szexuális bántalmazás gyanújával jelentkező fiatal lányokat adatait, kartonjait. Vizsgáljuk a bántalmazottak és a bűncselekményt elkövetők jellemzőit, a bűncselekmény típusát, az elkövetés körülményeit, a sérülés gyakoriságát és súlyosságát és az ellátás módját. Az eseteket az esetleges rendőrségi feljelentést követően a bírósági eljárás végéig követjük.
Külön foglalkozunk a szexuális bántalmazás jogi aspektusaival, az időközben megváltozott hatályos Büntetőtörvénykönyv megfelelő cikkelyeivel, az áldozatbarát igazságszolgáltatás jótékony hatásaival is. Az eredmények birtokában kísérletet teszünk a fiatalkorúakkal szemben elkövetett szexuális bántalmazás megelőzésére.
"

előírt nyelvtudás: B2 komplex
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2021-02-15


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )