Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Besenyő János
Terrorszervezetek internethasználata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Óbudai Egyetem
katonai műszaki tudományok
Biztonságtudományi Doktori Iskola

témavezető: Besenyő János
helyszín (magyar oldal): Óbudai Egyetem - Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar - 1081 Budapest, Népszínház u. 8.
helyszín rövidítés: ÓEBGK


A kutatási téma leírása:

A terrorszervezetek felismerték a mindennapok részévé váló Internetben rejlő lehetőségeket és céljaik elérése érdekében élnek az új közeg nyújtotta lehetőségekkel. A közösségi oldalakon keresztül széles tömegeket érhetnek, el aktív propaganda tevékenységet folytatnak, szimpatizánsokat, támogatókat toboroznak. A bűnüldöző szervek aktivitásának és a közösségi oldalak öncenzúrájának köszönhetően azonban kénytelenek tevékenységük egy részét az úgynevezett Dark Webre áthelyezni.
A kutatás célja, hogy megvizsgáljuk, a jelentősebb terrorszervezetek milyen tevékenységet folytatnak a nyílt Interneten ezen belül a közösségi oldalakon, illetve megkíséreljük felmérni milyen módon és mire használják a Dark Webet. Van-e reális esélye a kibertérben elkövetett terrorcselekményeknek és ebben hogyan és milyen módon lehet érintett a Dark Web. Ajánlásokat tervezünk kidolgozni a terrorszervezetek elleni harc kibertérben történő megvívásának eredményesebbé tételére.

Kutatási célok:
A téma kutatási feladatterve:
1, Irodalomkutatás: A jelentősebb terrorszervezetek történelmi hátterének, ideológiájának, céljainak megismerése.
2,A terrorszervezetek internetes tevékenységének megismerése különös tekintettel a közösségi oldalakon történő megjelenésükre, a célközönség behatárolása. Mik az online radikalizáció mozgatórugói? Kísérletet teszünk a közösségi oldalakon a terrorista szervezetekre jellemző egyedi mintázatok és módszerek beazonosítására egyfajta virtuális újlenyomat meghatározására.
3, A Dark Web lényegének, technikai kialakításának és működésének megismerése
4, Tanulmányozni a Dark Weben történő hatékony keresés lehetőségeit különböző a keresőmotorok, kereső kifejezések, valamint portálok és linkfarmok, gyűjtemények útján a kutatási témához köthető információk felhasználásával
5, A terrorszervezetek elérhetőségének lehetőségei, megjelenési formáiknak tanulmányozása a Dark Weben. Melyek a legismertebb blogok, fórumok, csetszobák. Esetleg vannak-e olyan bűncselekmény típusok, amelyek a vizsgált terrorszervezetekre vagy valamelyikükre nézve specifikusak.
6, A terrorszervezetek elleni harc lehetséges eszközei és módszerei a nyílt Internetes környezetben
7,A terrorszervezetek elleni harc lehetséges eszközei és módszerei Dark Webes környezetben

előírt nyelvtudás: angol középfok
felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2021-01-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )