Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Pirger Zsolt
Padisák Judit
A biomolekuláktól a viselkedésig: vízi modell állatok komplex válaszai progesztogén hatóanyagok rövid és hosszú távú terhelése során

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Pannon Egyetem
környezettudományok
Kémiai és Környezettudományi Doktori Iskola

témavezető: Padisák Judit
társ-témavezető: Pirger Zsolt
helyszín (magyar oldal): PE, Környezettudományi Intézet
helyszín rövidítés: KI


A kutatási téma leírása:

A kémiai abiotukus környezeti faktorok (pl. fogamzásgátló hatóanyagok) jelentős élettani hatást gyakorolnak az élő szervezetek működésére. A Balaton vízrendszere kb. 16 millió m3/év tisztított szennyvízterhelést kap, ugyanakkor, a három lépcsős szennyvíztisztítási eljárások a humán eredetű biológiailag aktív hatóanyagokat (pl. a gyógyszermolekulákat és azok bomlástermékeit) csak 10-30 % hatékonysággal képesek eltávolítani a kommunális szennyvízből. Így ezek a biológiailag aktív hatóanyagok, xenobiotikumok, a tisztított szennyvizekkel bejutnak a természetes vizekbe és az ökoszisztémák körforgásába, befolyásolva az ott élő vízi szervezetek embrionális fejlődését, növekedését, nemi érését, szaporodási, táplálékszerzési, menekülési és tanulási képességét.
Kutatócsoportunk a Balaton és a Zala vízrendszeréből szteroid típusú fogamzásgátló hatóanyagokat (progeszteron, drospirenon, levonorgestrel, gestoden) mutatott ki 0.1 és 15 ng/L koncentrációtartományban. Az ilyen progesztogén típusú szteránvázas vegyületek a gerinctelen (pl. vízibolhák, vízi csigák) és gerinces (halak) vízi szervezetek hormonális szabályozására már 1-10 ng/L koncentrációban hatással vannak.

A kutatás célja:
A Balaton és a Zala vízrendszeréből már kimutatott fogamzásgátló hormonokkal való krónikus és akut kezelési tesztek optimalizálása gerinctelen (Daphnia sp., Lymnaea stagnalis) és gerinces (Rutilus rutilus) modellállatokon. A krónikus és akut hormonkezelések hatására megváltozó viselkedési mintázatok (menekülés, táplálkozás, légzés, szaporodás, tanulás) megfigyelése. A megváltozott viselkedési mintázatok hátterében álló idegrendszeri folyamatok megismerése, valamint a viselkedési mintázatok kialakításáért felelős kulcs neuronok biomolekuláris összetételének feltérképezése. A klasszikus biomarkerek mellett, új eddig nem ismert hormon érzékeny bioindikátorok esetleges azonosítása.

Alkalmazandó módszerek:
Viselkedési tesztek - azok számítógépes feldolgozása, grafikus kiértékelése; klasszikus fény és konfokális lézer scanning mikroszkópia; modern HPLC-MS és ELISA analitikai módszerek

ajánlott nyelvtudás (magyar oldal): angol
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2021-01-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )