Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Dajnoki Krisztina
A szakkollégiumok szerepe a tehetséggondozásban és a munkaerő-piaci integrációban különös tekintettel a roma és nem roma szakkollégiumokra

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Debreceni Egyetem
gazdálkodás- és szervezéstudományok
Ihrig Károly Gazdálkodás- és Szervezéstudományok Doktori Iskola

témavezető: Dajnoki Krisztina
helyszín (magyar oldal): Debreceni Egyetem
helyszín rövidítés: DEGTK


A kutatási téma leírása:

A roma kisebbségi társadalom felzárkóztatása és a roma értelmiség kinevelése társadalom- és foglalkoztatáspolitikai célkitűzés. A magyarországi cigány felzárkózás érdekében kiemelt feladat a jövőt építő értelmiség képzése. Napjainkban mind a kormány, mind a civil szervezetek részéről jelen vannak olyan tevékenységek, melyek a cigány diákok felsőoktatásba való bekerülését, abban való helytállását segítik elő, hogy a megszerzett stabil tudással a munkaerő-piacon a többségi társadalom szerves részeként elhelyezkedhessenek majd. Az ösztöndíjak, a tehetséggondozó programok és szakkollégiumok jellegzetes eszközei annak, hogy a kisebbség körébe tartozó fiatalok lehetőséget és támogatást kapjanak a magasabb szintű művelődésre, a felsőbb társadalmi osztályokba való integrálódásra. Jelen kutatás az említett három lehetőség közül a felsőoktatási szakkollégiumokkal foglalkozik, különös tekintettel a roma és nem roma szakkollégiumok közötti különbségek feltárására országos szinten. A témában releváns hazai és nemzetközi szakirodalmak feldolgozása mellett a primer kutatás célja, hogy feltárja a szakkollégiumok, mint tehetséggondozó intézmények tehetségmenedzsment rendszerét és karrierépítő eszközeit, hogy azok milyen hozzáadott értékkel támogatják az egyetemi és a későbbi munkaerő-piaci sikerességet. A primer vizsgálatokat dokumentumelemzésre, kérdőíves adat-felvételezésre, mélyinterjúkra, illetve fókuszcsoportos interjúkra célszerű építeni. A vizsgált minta alapját a rendszerben lévő szakkollégiumi, illetve a már végzett szakkollégiumi hallgatók, azaz az alumni közösség alkotja. Az összehasonlító eredmények alapján átfogó képet kaphatunk a roma és nem roma szakkollégiumok működéséről, eszközeiről és tevékenységéről, illetve arról, hogy a szakkollégiumok hogyan befolyásolják az egyetemi/főiskolai hallgatók felsőoktatási életútját, kapcsolati tőkéjét, a felnőtt életbe való belépést és a munkaerő-piacra történő átmenetet.

előírt nyelvtudás: magyar
ajánlott nyelvtudás (magyar oldal): angol
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2020-08-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )