Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Szűcs István
A termelési méret, a szerkezet és az intenzitás összefüggései a hazai agráriumban

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Debreceni Egyetem
gazdálkodás- és szervezéstudományok
Ihrig Károly Gazdálkodás- és Szervezéstudományok Doktori Iskola

témavezető: Szűcs István
helyszín (magyar oldal): Debreceni Egyetem, Gazdaságtudományi Kar
helyszín rövidítés: DEGTK


A kutatási téma leírása:

A téma aktualitását az adja, hogy a hazai agrárium a megvalósuló innovatív fejlesztéseknek köszönhetően, a kor kihívásainak megfelelve gyorsuló ütemben változik. Mindezen változások oda vissza hatnak a szerkezetre, a termelés intenzitásra és a termelési méretre is. Példának okáért bizonyos ágazatokban felgyorsult a specializáció és növekszik az átlagos üzemméret, míg másutt – a környezeti feltételekhez, és a fogyasztói igényekhez igazodva – a termelés intenzitásának változása az, ami meghatározó. A mezőgazdaságban a kisüzem v. nagyüzem problematikája, vagy az optimális üzemméret, azaz a méretgazdaságos termelési méret meghatározása szintén kiemelt jelentőséggel bír, melyet mintegy 150 éve folyamatosan vizsgál a mezőgazdasági üzemtan. A kutatási téma a hazai agrárium makro és mikro szintű komplex vizsgálatát foglalja magában. Kiemelt feladat lesz azon tényezők meghatározása, amelyek jelentős hatással vannak a mezőgazdasági termelés méretére, a szerkezetére és a termelés intenzitására. A kutatás során a doktorandusz matematikai statisztikai módszerek felhasználásával fogja elvégezni a komplex elemzéseket, valamint a mikro- és makrogazdasági szintű ható tényezők értékelését. A jövőbeli kutatómunka feltételezi mind a primer, mind a szekunder kutatást. Elvárás, hogy a primer kutatások keretében, a doktorandusz hozzon létre saját adatgyűjtésre alapozott adatbázist, készítsen önállóan termelői interjúkat, moderáljon fókuszcsoportos interjúkat és hozzon létre, illetve használjon determinisztikus és sztochasztikus modelleket a téma tudományos igényű feldolgozása során. Az ágazati méret „jövedelem-alakító” szerepének feltárására a doktorandusznak empirikus vizsgálatokat kell majd végezni saját adatgyűjtésre és az FADN adatbázisra támaszkodva. Egyes kiemelt ágazatok (pl. gabona, sertés, tej, vágócsirke stb.) esetében cél az ágazati méret és a költség- és jövedelemviszonyok közötti kapcsolat számszerűsítése. A kutatás során külön figyelmet kell szentelni a fenntarthatósági elvárások valamint a környezet- és klímavédelmi szempontok érvényesülésére.

előírt nyelvtudás: magyar
ajánlott nyelvtudás (magyar oldal): angol
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2020-08-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )