Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Vonások és nappali események hatása az alvási EEG-re

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
egészségtudományok
Mentális egészségtudományok Doktori Iskola

témavezető: Ujma Przemyslaw Péter
helyszín (magyar oldal): SE
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

Az alvási EEG jellegzetességei ujjlenyomatszerűen különböznek az egyének között, ugyanakkor egyénen belül igen stabilak. Az alvási EEG stabil egyéni különbségei jelentős részben a demográfiai vagy pszichológiai jellegzetességekkel korreláltak. Kutatócsoportunk részletesen feltérképezte például az életkor (Ujma et al., 2019b; Ujma et al., 2019a) a nem (Ujma et al., 2014; Ujma et al., 2019b) és az intelligenciaszint (Ujma et al., 2014; Ujma, 2018) hatását az alvási EEG egyéni jellegzetességeire. Ennél jóval kevesebbet tudunk azonban az alvási EEG és más alvásmutatók egyénen belüli variabilitásának forrásairól, azaz arról, a napi események – például a stressz, a táplálkozás vagy a társas interakciók – hogyan változtatják meg az alvást. Az alvásdepriváció vagy az ébrenléti tapasztalatok hatását a lassúhullám-aktivitásra részletesen vizsgálták (Tononi and Cirelli, 2014), vannak eredmények a tanulásnak az alvási orsókra gyakorolt hatásáról is (Ulrich, 2016), de más eredmények csak szórványosan állnak rendelkezésre (Totterdell et al., 1994). Ez részben az EEG módszertani limitációi miatt van, mert a közelmúltig ilyen vizsgálatokat jellemzően laborban végeztek, ami korlátozta a megszerezhető minták méretét és a paradigma-választást. Ebben a kutatásban újfajta, hordozható és könnyen használható EEG-készüléket tervezünk használni arra, hogy nagy számú egészséges résztvevő alvási EEG-jét öt egymást követő éjszakán rögzítsük. A résztvevők egy pszichológiai tesztcsomagot kapnak és minden éjszaka előtt egy részletes kérdőívet is kitöltenek az előző nap eseményeiről. Ez az elrendezés lehetővé teszi, hogy megvizsgáljuk az alvás jellegzetességeinek, például a makrostruktúrának, az EEG spektrális teljesítményének, a funkcionális konnektivitásnak és az alvási orsók és lassú hullámok tulajdonságainak korrelációját pszichológiai jellegzetességekkel, például a személyiséggel vagy az intelligenciával. Képesek leszünk felmérni a napi eseményeknek (például a stressz, a testmozgás vagy egyes élelmiszerek fogyasztása) az alvás személyen belüli különbségeire gyakorolt hatását is. Vizsgálatunk eredményeképpen egy nagy és sokrétű adatbázis jön létre, amely számos egyéb tudományos célra is felhasználható. Ilyen cél lehet például az alvási oszcillációk éjszakák közötti stabilitásának vizsgálata, a pszichológiai tesztekkel mért vagy azokból megbecsülhető egyéb pszichológiai fenotípusok alvási EEG-s korrelátumainak vizsgálata, vagy az önbevalláson alapuló alvásminőség validitásának (például az önbevalláson alapuló alvásminőség és a géppel mért környezeti zaj- és fényszint hasonlóságának) mérése.

A téma ideális jelöltje rendelkezik alapvető statisztikai és pszichológiai ismeretekkel és érdeklődik a pszichometria, a személyiségpszichológia, az elektrofiziológia és a digitális jelfeldolgozás közül legalább az egyik iránt. A felvett hallgató elsajátítja a pszichológiai és elektrofiziológiai adatfelvétel alapjai, megismerkedik a pszichológiai mérés és a jelfeldolgozás módszereivel, valamint statisztikai és publikációs módszertani tudásra is szert tesz. További információt a témavezetőtől kaphat: peteru88@gmail.com.


Jelentkezési határidő: 2020-12-24


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )