Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Stauder Adrienne
Magatartásorvoslási módszerek alkalmazása

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
egészségtudományok
Mentális egészségtudományok Doktori Iskola

témavezető: Stauder Adrienne
helyszín (magyar oldal): Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézet
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

Háttér:
A magatartásorvoslási beavatkozás több, mint egyszerű tanácsadás. Bármely szokás jellegű magatartásforma egy összetett jelenség, melynek kialakulásában, hátterében számos pszichoszociális és személyiség tényező játszik szerepet. Így annak megváltoztatása, egy új, adaptívabb viselkedésforma kialakítása mindig egy hosszabb folyamat, melyet hatékonyan elősegíteni csak tervszerű, komplex beavatkozással lehet.

Magatartásorvoslási módszerek alkalmazása a klinikai gyakorlatban:
A biopszichoszociális betegségmodell értelmében magatartásorvoslási módszerek alkalmazásával hatékonyabbá lehet tenni a krónikus betegek gondozását. Cél a betegséggel való együttélés, a self-management elősegítése, az életminőség javítása, a betegek megküzdési stratégiáinak fejlesztése, a nehézségből előnykovácsolás.
Módszerek: A pszichoszociális háttértényezők felmérése kérdőíves módszerekkel: életminőség kérdőívek, tüneti skálák, pszichodiagnosztikai tesztek alkalmazása. A vizsgált célcsoportok számára a beavatkozások tematikájának kidolgozása. Betegoktatás, interdiszciplináris együttműködés kialakítása orvosokkal, egészségügyi szakdolgozókkal. A magatartásorvoslási program megvalósítása. Hatékonyság mérés kérdőíves módszerrel, illetve betegség specifikus élettani mutatókkal.

Magatartásorvoslási módszerek alkalmazása az egészségmegőrzésben:
Az életmóddal, önkárosító magatartásformákkal összefüggő egészségkárosodás megelőzésében kiemelt szerepe van a magatartásorvoslási programoknak. A magas idő előtti halálozási arányok jelzik, hogy hazánkban kiemelt jelentősége van a krónikus stressznek, mely hosszú távon jelentősen növeli a testi és lelki betegségek kialakulásának kockázatát. A közösségi alapú (pl. munkahelyi) struktúrált egészségmegőrző programok fő elemei: a stresszkezelő képességek fejlesztése, a kommunikációs készségek javítása a társas támogatás erősítésére, az egészséges életmód kialakításának támogatása.
Módszerek: A rizikóelemzés kérdőíves módszerekkel: észlelt stressz, tüneti skálák, életminőség kérdőívek alkalmazásával. Különböző magas rizikójú csoportok számára a beavatkozások tematikájának kidolgozása. A magatartásorvoslási, stresszkezelő programok megszervezése, megvalósítása. Kontrollcsoport szervezése. Utánkövetés kérdőíves módszerrel a beavatkozás hatásainak mérésére.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2020-12-24


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )