Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Kelemen Anna
A cerebrális parézissel élők mentális egészségi állapotának és mentális zavarainak felmérése és a társadalmi beilleszkedés összefüggéseinek vizsgálata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
egészségtudományok
Mentális egészségtudományok Doktori Iskola

témavezető: Kelemen Anna
helyszín (magyar oldal): Semmelweis Egyetem
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

A cerebrális parézis a klasszikus definíció szerint a mozgás, a testtartás és egyensúly zavara, mely a fejlődő agy károsodása miatt alakul ki. Az agyi inzultus statikus jellegű, a tünetek azonban a fejlődéssel változnak és az életkor előrehaladtával a mentális (érzékelési/észlelési, kognitív, affektív, kommunikációs) tünetek is mind kifejezettebbé válnak. A neurológiai deficit tartós, de a működési zavarok mérsékelhetők.
A cerebrális parézis majd minden tünetének jelentős és tartós hatása van a mindennapi élet funkcióira, az önellátási tevékenységek alakulására, a gyermekek és felnőttek szocializációjára, társadalmi részvételére, azaz a gyermek életminőségére, amely meghatározó a család működése szempontjából. A cerebrális parézis definitív deficittel jár, a gyermekek és a felnőttek életminőségét, beilleszkedését és későbbi életét a motoros tünetekkel párhuzamban leginkább a kognitív és kommunikációs képességek befolyásolják, amelyek csupán az utóbbi években kerültek az érdeklődés fókuszába. A primer neurológiai funkciók plaszticitása relatíve körülhatárolt, de a magasabb rendű kognitív és affektív funkciókat ellátó agyi régiók, az asszociációs területek a legplasztikusabbak, fejlesztéssel ezekben a funkciókban érhető el jelentős reorganizáció funkcionális tekintetben. A konduktív pedagógia egy komplex, pedagógiai eszközöket használó, az egészleges befolyásolással működő gyógyító-nevelő-rehabilitációs módszer, melynek jelentősek a mentális funkciók fejlesztését célzó aspektusai.
A témakörbe tartozó kutatások a cerebrálparetikus gyermekek és felnőttek jellemző mentális egészségaspektusai, kognitív deficitjei, kommunikációs zavarai feltérképezését célozzák, illetve ezek megléte és a beilleszkedési zavarok, valamint az életminőségi mutatók összefüggéseinek vizsgálatára irányulnak a teljes cerebrális parézissel élő populáció körében. A krónikus betegségekkel élők életminősége rendkívül fontos kutatási és megvalósítási terület, különösen olyan komplex neurológiai és mentális problémákkal küzdő egyéneknél, amilyenek a cerebrál paretikus betegek. Az életminőség-vizsgálatok különböző típusú és súlyosságú cerebrális parézissel élő, különböző korú egyéneknél standardizált és validált kérdőívekkel, valamint azok összehasonlítása a különféle beavatkozások, fejlesztések és intervenciók utáni állapottal differenciáltabbá tehetik az intervenciókat, amelyre nagy szükség van, mivel a fejlesztések leginkább empirikus illetve szituatív alapon és nem tudományos felmérések alapján történnek.
A téma az egészségtudományok és a társadalomtudományok határmezsgyéjén helyezkedik el, mivel vizsgálja az egyének társadalmi beilleszkedését is.


Jelentkezési határidő: 2020-12-24


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )