Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Hegedűs Katalin
A halál, a haldoklás és a gyász mentálhigiénés aspektusai

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
egészségtudományok
Mentális egészségtudományok Doktori Iskola

témavezető: Hegedűs Katalin
helyszín (magyar oldal): Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézet
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

A kutatási téma az alábbi területekre terjed ki:

1. a halállal, haldoklással és gyásszal kapcsolatos attitűdök az orvosok, medikusok és az egészségügyi szakdolgozók körében,
2. a haldokló betegek jogai, az eutanázia és az annak alternatíváját jelentő hospice/palliatív ellátás kérdései,
3. a haldokló, daganatos betegek hospice/palliatív ellátásának egészségügyi rendszerbe való integrálása,
4. a súlyos betegekkel, haldoklókkal foglalkozó orvosok és egészségügyi személyzet mentálhigiénéjével, kiégésük megelőzésével foglalkozó programok kidolgozása és alkalmazása, különös tekintettel a copingra, a munkahelyi stresszre és a társas támogatásra,
5. speciális – a halállal, haldoklással és gyásszal kapcsolatos szemlélet megváltoztatását célzó – oktatási programok kidolgozása, bevezetése a graduális orvosképzésbe és az egészségügyi szakemberek képzésébe.
A kutatás során az alábbi nemzetközi kérdőívek magyar validálása történt meg, illetve folyik jelenleg is:
• Multidimensional Fear of Death Scale (MFODS, Hoelter 1979a, Neimeyer & Moore 1994) (Neimeyer és Moore féle Multidimenzionális Halálfélelem Skála)
• Lester Attitudes Toward Death Scale (Lester 1991) (Lester Halál Iránti Attitűd Skálája)
• Revised Grief Experience Inventory (Sanders, 1979; Lev, 1993) (Átdolgozott Gyász Tapasztalat Kérdőív)
• Frankfurt Emotion Work Scale (Zapf et al,1999) Frankfurti Érzelmi Munka Skála
A fenti skálákkal utánkövetéses vizsgálatokat végzünk különböző nemi-, kor- és foglalkozási csoportokban (egészségügyi dolgozók, medikusok, pedagógusok). Vizsgáljuk a halálfélelem és a halál iránti attitűd változását, valamint az élet végével kapcsolatos ismeretek oktatásának hatását a medikusok és az egészségügyi dolgozók halállal kapcsolatos attitűdjére. Sajátos témánk a szervkivétel megítélése a cadaver donorok hozzátartozóinál, a donáció veszteséggel kapcsolatos pszichológiai hatásai.
Részt veszünk az Intézetünk keretében folyó Hungarostudy vizsgálatokban (2002 és 2006), illetve az ezzel kapcsolatos kutatásokban is.
A kutatások elsődleges célja, hogy nyíltabbá lehessen tenni a halállal, haldoklással és gyásszal kapcsolatos kommunikációt a belső szorongás csökkentése és a súlyos betegekkel, valamint hozzátartozóikkal kapcsolatos attitűd javítása érdekében. A rítusok átalakulása illetve megszűnése, a kórházi rítusok nem protektív jellege, a családi kommunikáció- és a halállal való személyes tapasztalat hiánya ugyanis szorongáskeltő faktor, amely hatással lehet a veszélyeztetett csoportok mentális egészségére.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2020-12-24


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )