Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Rihmer Zoltán
Az affektív betegségek klinikai és biológiai vonatkozásai

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
klinikai orvostudományok
Mentális egészségtudományok Doktori Iskola

témavezető: Rihmer Zoltán
helyszín (magyar oldal): Semmelweis Egyetem Kútvölgyi Klinikai Tömb
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

Az 1980-as évek elejétől fogva folyamatosan végzett tudományos kutatási téma célja, hogy körülhatároljuk az affektív betegségek (unipoláris depresszió és bipoláris – mániás-depressziós betegség) azon klinikailag is megragadható és nozológiailag elkülöníthető alcsoportjait, amelyek eltérő genetikai-biológiai háttértényezőkkel bírnak és részben ebből következően is specifikus terápiákra reagálnak. Ezen belül különös figyelemmel kutatjuk az öngyilkossági rizikó előrejelzését és az öngyilkosság farmakológiai és nem farmakológiai megelőzési stratégiáit.
A tudományos kutatás kiemelt témakörei a következők:
- A dysthymiás betegség és az unipoláris major depresszió ill. a bipoláris betegség klinikai és biológiai kapcsolata, esetleges különbségei
- A bipoláris I és bipoláris II betegség között megnyilvánuló klninikai és biológiai különbségek (szérum DBH, vörösvértest/plazma líthium arány, az ABO vércsoportrendszer megoszlása, thormbocyta MAO aktivitás, a dexamethazon szupressziós teszt).
- A major affektív betegségek három nagy alcsoportja (unipoláris depresszió, bipoláris I és bipoláris II betegség) között megnyilvánuló különbségek mind a komorbid szorongásos betegségeket, mind a szuicid magatartást illetően.
- Pszichiátriai morbiditás és pszichoszociális jellemzők vizsgálata (iskolázottság, munkaviszony, családi helyzet, stb.) öngyilkosságot és öngyilkossági kísérletet elkövetők között.
- A háziorvosok depresszióval kapcsolatos továbbképzésének hatása az a depresszió felismerésére, kezelésére és az ellátási kőrzet szuicid halálozására.
- Az antidepresszívumok forgalomnövekedésének hatása a szuicid mortlaitásra regionális és országos szinten, és ennek lehetséges markerei (szezonalitás változása, nemi arány változása)
- Az öngyilkossági rizikófaktorok (elsődleges, másodlagos és harmadlagos rizikófaktorok) hierarchikus osztályozása és ennek klinikai-diagnosztikai jelentősége. A különböző rizikófaktorok, ill. ezek kombinációinak specificitása, szenzitivitása és prediktív értéke.
- Az affektív temperamentum típusok (depresszív, ciklotím, irritábilis, hipertím és szorongó temperamentumok) jelentősége a szuicid magatartás kialakulásában és az antidepresszív gyógyszeres kezelésre adott válaszban.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2020-12-24


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )