Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Juhász Gabriella
Agyi funkcionális mágneses rezonanciás képalkotó (fMRI) és genetikai biomarker vizsgálatok migrénben

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
klinikai orvostudományok
Mentális egészségtudományok Doktori Iskola

témavezető: Juhász Gabriella
helyszín (magyar oldal): Semmelweis Egyetem
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

A Nemzeti Agykutatási program (NAP) keretében működő SE-NAP2 Genetikai Agyi Képalkotó Migrén Kutató Csoport célja olyan agyi képalkotó biomarkerek azonosítása, melyek a migrénes rohamokra való hajlam indikátorai. Az agyi képalkotó vizsgálatokkal meghatározott biomarkerek mint endofenotípusok alkalmasak genetikai rizikó faktorok és a kialakult betegség, jelen esetben a migrén közötti kapcsolat vizsgálatára, ezáltal elősegítik a migrén patomechanizmusának jobb megértését. Az utóbbi években kutatásaink olyan – kérdőívekkel, neuropszichológiai számítógépes feladatokkal és képalkotó eljárásokkal mérhető – jellegek mérésére irányultak, melyek kiváló célpontjai a stressz választ meghatározó genetikai rizikófaktorok vizsgálatának (Kokonyei et al, Psychol Health, 2016; Juhasz et al, Genes Brain Behav, 2017; Kocsel et al, Front Behav Neurosci. 2017).
Kutatásunk során különböző stressz paradigmákat – fájdalommal, anyagi veszteséggel és negatív érzelmekkel kapcsolatos feladatokat, valamint neurokémiailag előidézett stresszt – vizsgálunk funkcionális és farmakológiai mágneses rezonancia (fMRI) képalkotó eljárással abból a célból, hogy meghatározzuk azokat az agyi aktivációs biomarkereket, melyek migrénesekre jellemző eltéréseket mutatnak a stressz válasz kortiko-limbikus szabályozó hálózatának működése közben. Ezeket a migrén kialakulása és kezelése szempontjából fontos biológiai mechanizmusok azonosítására használjuk. Vizsgáljuk, hogy a migrénesekben észlelt agyi aktivitás változások jelen vannak-e más típusú, például fájdalomcsillapító túlhasználat okozta fejfájás vagy tenziós fejfájások esetén is.
Az érzelmi-, fájdalmi- és stresszreaktivitás-modulációban egyaránt fontos szerepet tölt be a szerotonin neurotranszmisszió. Ezért egy új technika segítségével, az úgynevezett farmako-MRI (phMRI) módszerrel vizsgáljuk, hogy a szerotonin szinaptikus visszavételét gátló citalopram milyen agyi aktivitás változásokat idéz elő egészségesekben és migrénesekben. A citalopram phMRI technikát a migrén patomechanizmusának vizsgálatában még nem alkalmazták, ezért jelentős módszertani újításnak számít.
A különböző stressz paradigmák hatásait nemcsak az agyi aktiváció változásokkal követjük, hanem ismételt hormon, citokin és egyéb plazmából vagy nyálból meghatározott biomarkerek tanulmányozásával is. Ezen kívül az autogén tréning mint a migrén kezelésében hatékony, stressz csökkentő pszichofiziológiai módszer (Zsombok et al, PsychiatrHung. 2005) hatását is elemezzük a vizsgált személyek egy alcsoportjában, hogy meghatározzuk milyen agyi mechanizmusokon keresztül csökkenti a migrén előfordulási gyakoriságát.
A Ph.D munka során agyi képalkotó vizsgálatok szervezésében és kivitelezésében való részvétel mellett nagy hangsúlyt fektetünk a képi adatok elemzésének elsajátítására, valamint a genetikai és egyéb biomarker vizsgálatok adatainak feldolgozására. Előnyt jelent a programozásban/bioinformatikában/statisztikai módszerekben szerzett jártasság.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2020-12-24


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )