Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Balázs Judit
Gyermekpszichiátriai kórképek vizsgálata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
klinikai orvostudományok
Mentális egészségtudományok Doktori Iskola

témavezető: Balázs Judit
helyszín (magyar oldal): Vadaskert Gyermekpszichiátriai Kórház és Ambulancia
helyszín rövidítés: VGKA


A kutatási téma leírása:

A téma felöleleli a gyermekpszichiátriai kórképek epidemiológiai, klinikai és laboratóriumi vizsgálatát. Számos vizsgálat kimutatta, hogy a felnőtt pszichiátriai kórképek jelentős része gyermekkorban kezdődik. A gyermekek pszichés betegségének időben történő felismerése és kezelése roppant fontos későbbi sorsuk alakulásában.
Az epidemiológiai vizsgálat során a klasszifikációs rendszerek (Betegségek Nemzetközi Osztályozása 10. kiadás (BNO 10.), Mentális Zavarok Diagnosztikai és Statisztikai Kézikönyve IV. (DSM-IV)) kritériumai szerint felállított gyermekpszichiátriai kórképek előfordulási gyakoriságát, komorbiditását mérjük fel, így hazánkban először széleskörű adataink lesznek.
A gyermekpszichiátria területén eddig a „küszöb alatti” diagnózisok előfordulási vizsgálatával keveset foglalkoztak. A „küszöb alatti” diagnózisok definíciói – melyek szintén pontosan meghatározott kritériumokon alapulnak - nem kívánják meg, hogy a DSM összes kritériuma teljesüljön, a panaszok mégis jelentős szenvedést okoznak a betegeknek. Vizsgálatok leírják, hogy azoknál a betegeknél, akiknél fennáll a „küszöb alatti” depresszív zavar diagnózisa, több komorbid organikus megbetegedés található, több napot hiányoznak a munkahelyükről, és gyakrabban kísérelnek meg öngyilkosságot, mint az olyan személyek, akiknél nem áll fenn ez a zavar. A témában résztvevőknek lehetősége nyílik a “küszöb alatti” gyermekpszichiátriai kórképek előfordulási gyakoriságának, komorbiditásának a vizsgálatára.
Párhuzamosan az epidemiológiai vizsgálattal gyermekpszichiátriai kórházban kezelt betegeknél is vizsgáljuk a “küszöb alatti és feletti” gyermekpszichiátriai kórképek előfordulási gyakoriságát, komorbiditását.
Vizsgálataink során a téma akkreditálásának idejében fókuszálunk a gyermekkori mániás epizód előfordulási gyakoriságára és komorbiditására figyelemhiányos/hiperaktivitás zavarral (ADHD-val). A nemzetközi irodalomban megoszlanak a vélemények a gyermekkori mániás epizód előfordulási gyakoriságáról, valamint több vizsgálat foglalkozott az ADHD és a gyermekkori mániás epizód differenciáldiagnosztikai nehézségeivel: a klasszifikációs rendszerekben mindkét kórkép felállítási kritériumaként szereplő átfedő tünetekkel (beszédesség, hyperaktivitás, agitáltság, irritábilitás, szétszórtság).
Az ADHD diagnózisú gyermekek testvéreinek vizsgálatát is végezzük: a “küszöb alatti és feletti” gyermekpszichiátriai kórképek előfordulási gyakoriságát mérjük. Korábbi vizsgálatok beszámoltak arról, hogy ADHD diagnózisú gyermekek testvéreinél kb. 6x akkora az ADHD megjelenési valószínűsége, mint féltestvérek esetében, valamint, hogy ADHD diagnózisú gyermekek testvéreinek fokozott kockázata van ADHD, magatartászavar, hangulatzavar, illetve szorongásos zavar kialakulására.
Vizsgáljuk a különböző gyermekpszichiátriai “küszöb alatti és feletti” kórképek összefüggését a gyermekek életminőségével.
A téma részét képezi a különböző gyermekpszichiátriai “küszöb alatti és feletti” kórképek endofenotípus vizsgálata.
A vizsgálatok során új, illetve nemzetközileg már használatos gyermekpszichiátriai eszközök hazai adaptálását végezzük.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2020-12-24


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )