Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Vágvölgyi Csaba
Levélen keresztül ható, nanotechnológia felhasználásával készült, mikroba alapú növénykondicionáló készítmények alkalmazása a növénytermesztésben

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Szegedi Tudományegyetem
biológiai tudományok
Biológia Doktori Iskola

témavezető: Monostori Tamás
társ-témavezető: Vágvölgyi Csaba
helyszín (magyar oldal): Szegedi Tudományegyetem, Mezőgazdasági Kar, Növénytudományi és Környezetvédelmi Intézet
helyszín rövidítés: SZTE


A kutatási téma leírása:

A környezetkímélő, fenntartható szántóföldi növénytermesztésben a kórokozók és kártevők elleni védelem és tápanyag-visszapótlás fontos eszközét jelentik az ökológiai szemléletű megoldások. Ezek közül is kiemelkednek a biokontroll ágensekre (BCA) alapozott technológiák, melyekben a mikrobák kártevőket elnyomó hatása mellett, azok tápanyagokat feltáró/mobilizáló hatása is érvényesül. A jelenleg kereskedelmi forgalomban lévő készítmények talajlakó mikrobák (PGPR, PGPF) aktivitására alapoznak, ugyanakkor a növényi növekedést serkentő és bioaktív metabolitjaik (pl. szurfaktinok, iturinok, fengicinek)
által a lombozat kórokozóinak biokontroll-ágenseként azonosítható epifita és endofita mikroorganizmusok gyakorlati célú hasznosításáról kevés információval rendelkezünk. A rákok és kagylók mellett gombákból is kinyerhető kitozánt az EU 2014-ben engedélyezte a növények betegségekkel szembeni ellenállóképességének fokozására.
A biológiai növényvédelem, egyúttal a levéltrágyázás új lehetőségét adhatják az élő mikroorganizmusok mellett bioaktív metabolitokat és kitozán nanorészecskéket egyaránt tartalmazó, levélen keresztül ható növénykondicionáló készítmények. Felhasználásuk - az ökológiai gazdálkodáson kívül - a hagyományos növénytermesztésben is indokolt lehet, tekintettel a káros hatásuk miatt forgalomból kivont szintetikus peszticidek évről-évre növekvő számára.
A kutatási program magában foglalja a gyakorlati hasznosításra alkalmas mikroorganizmus – bioaktív metabolit – kitozán nanorészecske kombinációk kiválasztását, azok széles körű tesztelését növényházi és szántóföldi körülmények között.

ajánlott nyelvtudás (magyar oldal): angol, német
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2020-09-25


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )