Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Vizi E. Szilveszter
Diabetes sajátosságai a cukorbeteg páciensek fogászati ellátása során

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
klinikai orvostudományok
Rácz Károly Klinikai orvostudományok Doktori Iskola

témavezető: Hermann Péter
társ-témavezető: Vizi E. Szilveszter
helyszín (magyar oldal): SE
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

Célkitűzések:
Célunk a diabéteszes páciensek fogászati problémáinak részletesebb megismerése, szűrése és ezzel életminőségük javulásának elősegítése egy diabéteszes fogászati munkacsoport felállításával. Ezen felül egy interdiszciplináris kapcsolatrendszer és protokoll kialakítása, mely elősegíti a cukorbeteg páciensek fogászati problémákkal szembeni prevencióját. Ez a kapcsolat egy nemzetközileg is pionír, példamutató, klinikák közötti közös együttműködés, amely a cukorbeteg páciensek életminőségének további javítását irányozza elő.
Témafelvetés:
A diabétesz világszerte több, mint 300 millió, míg Magyarországon 750.000 embert érint a nemzetközi diabétesz társaság legfrissebb összesítése szerint (IDF Diabetes Atlas 2014).
E statisztika szerint hazánkban minden 10. páciens, aki fogorvosi rendelőbe lép, cukorbeteg, vagy a cukorbetegség “előszobájának” tekinthető prediabétesz állapotban van, emelkedett az éhgyomri vércukorszintje.
A diabéteszes páciensek rizikócsoportnak tekinthetőek a fogászati megbetegedések szempontjából. Nagyobb az esély parodontológiai, kariológiai, nyálelválasztási és egyéb szájüregi megbetegedésekre, valamint a szájüregi rákok incidenciája is statisztikailag emelkedett a diabéteszes populációban a metabolikusan nem érintettekhez képest.
A fogászati megbetegedések (gyulladások, fogszuvasodás, állkapocs izületi bántalmak) állandó potenciális gócoknak tekinthetők, ezek megszüntetése és kezelése kiemelten fontos a metabolikus szintek beállításában a belgyógyászati/diabetológiai kezelés során.
A témaválasztás nemzetközi szinten egy új vizsgálati trend, amelyet a diabéteszesek egyre magasabb száma is presszionál.
A teljes körű diabéteszes ellátásnak a fogorvosi ellátás az egyik olyan pillére kell hogy legyen, amelynek a referenciáját a következő időszakban szeretnénk megteremteni.



Anyag és módszer:
A kutatási projektünk során az I. sz. Belgyógyászati Klinikával fogunk szoros együttműködést kialakítani.
A diabéteszes páciensek belgyógyász-diabetológiai vizsgálataik során fogászati vizsgálatra szóló beutalót kapnak, mely után elérhetővé válik a diabéteszes páciensek nagy számának fogászati szűrővizsgálata.
A szűrővizsgálataink során a páciens parodontológiai állapota, valamint a DMF-T index (decayed - szuvas, missing - hiányzó, filled - tömött) meghatározására kerül sor, illetve a páciensek az állapotuknak megfelelő kezelési tervet kapnak. A páciensek nyálelválasztási értékeit is vizsgáljuk. A folyamatos utánkövetéssel pedig hosszútávon is regisztrálni tudjuk az eredményeink változását.
A páciensekről panoráma röntgen felvételeket illetve fotódokumentációt készítünk.
Stomatológiai vizsgálatok részletesen:

1. extra és intraorális vizsgálat, sztomatoonkológiai szűrés (szájüregi rákszűrés és nyirokcsomó ellenőrzés)
2. fogászati anamnézisfelvétel, belgyógyászati anamnézis áttekintése (metabolikus állapotok rögzítése, korábbi fogászati és egészségügyi problémák kikérdezése)
3. temporomandibuláris ízület vizsgálata (TMI izületi problémák vizsgálata,bruxizmus, fogcsikorgatás)
4. diagnosztikus panoráma RTG felvétel (externálisan nem látható elváltozások keresése, szájüregi állapot diagnosztikus dokumentációja
5. fogpótlástani osztályozás (módosított Fábián Fejérdy protetikai osztályozás)
6. kariológiai vizsgálat + indexek (plakkfestés)
7. parodontológiai vizsgálat + indexek (Periodomtal test - Zahnmedizinische Kliniken der Universität Bern -http://www.periodontalchart-online.com/)
8. fényképdokumentáció
9. nyálszekréciós vizsgálat (parafin rágás és nyálszekréció rögzítése, nyálmennyiség gyűjtése)
10. szájüregi flóra vizsgálata + tenyésztése (mikrobiológiai tesztek- pl: GC Saliva-Check Mutans, GC Saliva-Check Buffer ….)

Vizsgálatainktól azt az eredményt várjuk, hogy a diabéteszes csoport és a kontroll csoport fogászati paraméterei között szignifikáns különbséget tapasztalunk. Ennek következtében pedig további specifikusabb vizsgálatokkal tudjuk kiterjeszteni a projektünket.
Mind a diabéteszes, mint a kontroll csoport esetén az előirányzott esetszám 50 fő.
A téma másik részében a kémiai ideginger változását vizsgáljuk klinikai diabéteszben, illetve arra keressük a választ, hogy a diabétesz hogyan hat a lokális anesztetikumokra.
Ezen vizsgálatok során a kémiai idegingerület különböző tulajdonságait (mennyiség, uptake rendszer milyensége, moduláció) vizsgálnánk in vivo egérmodell kísérletekben. Ennek a második résznek a vizsgálatait az MTA KOKI Intézetében végezzük.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2021-05-31

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )