Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Gresz Veronika
Fogászati anyagok biokompatibilitási vizsgálata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
klinikai orvostudományok
Rácz Károly Klinikai orvostudományok Doktori Iskola

témavezető: Gresz Veronika
helyszín (magyar oldal): SE
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

A kutatás célja:
Fejlesztés alatt álló fogászati anyagok vizsgálata a biokompatibilitás és a citotoxicitás tekintetében.
A kutatás háttere:
Az esztétikai fogászat gyors ütemű fejlődése óriási igényt támaszt a fogászati tömőanyagok minőségi fejlesztésével szemben. EU-s irányzat alapján 2020-ig ki kell vonni a forgalomból a higany (amalgám) és biszfenol-A (kompozit) tartalmú termékeket. Magyarországon az amalgám kivonása már 2014-től életbe lép. Szükség van egy kedvező árú, megfelelő esztétikával rendelkező és kellően ellenálló tömőanyagra. A kutatás középpontjában az üvegionomer cementek állnak, amelyek ígéretesnek mutatkoznak az amalgám helyettesítésére a moláris régióban, azonban számos tulajdonságuk még nem kielégítő. A SE FOK AKK (Anyagtani Kutató Központ, igazgatója Dr Dobó Nagy Csaba, az Orális Diagnosztikai Tanszék vezetője) különféle biofizikai, kémiai és anyagtani vizsgálómódszerekkel újabb és újabb összetevőket fejleszt, amelyeket széleskörűen tesztelnek. Dobó professzor kutatásaihoz csatlakozva kísérleteinket a Semmelweis Egyetem intézetei közötti együttműködés keretében végezzük. A kutatások anyagi fedezetét az Orális Diagnosztikai Tanszék biztosítja.
Alkalmazott vizsgálati módszerek:
Az AKK munkájához csatlakozva fogászati tömőanyagok, elsősorban fejlesztés alatt álló üvegionomer cementek biokompatibilitását és citotoxicitását vizsgáljuk a rendelkezésünkre álló molekuláris biológiai és immunhisztokémiai módszerek segítségével. Az anyagok tesztelését először immortalizált sejtvonalakon (humán fibroblast), majd primer sejtkultúrán (humán gingivális fibroblast) végzett citotoxicitási assay-vel kezdjük a meglévő irodalmi adatok alapján (V. D’Anto et al, JOE 36(11), 1839-1843, 2010). A vitális és mortális állapot között a sejtek különféle metabolikus aktivitással rendelkeznek, melynek vizsgálatára az Alamar Blue (Resazurin) reagenst használjuk. A cement sejtekre gyakorolt direkt hatását is vizsgáljuk morfológiai és immunhisztokémiai módszerek segítségével.
Várható eredmények:
Amennyiben igazolni tudjuk, hogy a gondos molekulatervezésnek köszönhetően biokompatibilis molekulát sikerült előállítani, az anyagtani kutatásban jelentős láncszemet fogunk képezni a legújabb komponensek további fejlesztésének sorsát illetően, így következő fázisba léphetne az új típusú üvegionomer cement mechanikai, quantum mechanikai és további biokompatibilitási vizsgálata.
Kutatásaink a fejlesztés és innováció területén szoros kollaborációt feltételeznek.


Jelentkezési határidő: 2021-05-31

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )