Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Soltész Beáta
A „szabad” nukleinsavak biológiai szerepének vizsgálata daganatos megbetegedésekben

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Debreceni Egyetem
elméleti orvostudományok
Molekuláris Sejt- és Immunbiológia Doktori Iskola

témavezető: Soltész Beáta
helyszín (magyar oldal): Debreceni Egyetem
helyszín rövidítés: DEÁOK


A kutatási téma leírása:

Kutatásaink során elsődleges célunk a nem-invazív diagnosztikai lehetőségek és a „szabad” nukleinsavak (exoszómába zárt DNS, RNS, mitokondriális DNS, mikroRNS, hosszú, és nem-kódoló RNS molekulák) biológiai szerepének vizsgálata különböző patológiás kórképekben (pl. ovárium tumor, valamint glioblasztóma).
A kutatásunk során jelenleg két tumor fajtával foglalkoznánk. Az ovárium tumor az egyik vezető halálozási oknak számít a nők körében, illetve a glioblasztóma egy súlyos, agresszív tumor, amely az agyban vagy a gerincvelőben fordul elő, mindkét tumor gyakran tünetmentes a kezdeti stádiumban, illetve korai kimutatásukra a jelenlegi biomarkerek nem elég érzékenyek.
Több irodalmi példa mutatja, hogy az exoszómába zárt nukleinsavak védettek a degradációtól, vizsgálatuk megbízhatóbb eredményt ad, ezért alkalmasabbak diagnosztikai biomarkerként való bevezetésre. Az exoszómák kis extracelluláris vezikulák (30-150 nm átmérőjűek) citoszólikus fehérjéket és nukleinsavakat tartalmaznak, mint pl. nem-kódoló RNS-ek, beleértve a mikroRNS-ket is, amelyeknek feltételezhetően szerepük van a sejt-sejt kommunikációban. A figyelmünk középpontjába többek között azért kerültek a mikroRNS-ek, mert korábban azonosítottak olyan mikroRNS-ket, amelyek jeleztek olyan betegek esetében is, akiknél korábban normál CA-125 szintet határoztak meg. A mikroRNS-ek rövid (19-25 nukleotid), nem-kódoló molekulák, amelyeknek szerepük van a transzláció szabályozásában, részt vesznek a sejtciklusban, a sejtek proliferációjában, differenciálódásában, és az apoptózisban, illetve feltételezik, hogy részt vehetnek a tumorsejtek közötti kommunikációban, továbbá segíthetik a kedvező mikrokörnyezet kialakítását a különböző tumorok növekedéséhez. A mikroRNS-ek mellett a hosszú, nem-kódoló RNS-ek (200-100000 nukleotid) szerepét is leírták különböző tumorok kialakulásában, illetve sejtosztódásban, transzkripciós faktorok kötődésében, génexpresszió, kromatinstruktúra, és -működés szabályozásában és hatással van más mikroRNS-ekre, továbbá szerepük van a tumorsejtek inváziójában, metasztazis képzésben és az apoptózis gátlásában is. Korábban vizsgálták a mitokondriális funkciókárosodás szerepét a daganatképződéshez vezető folyamatokban.
A munkánk során a különböző „szabad” nukleinsavak szerepének vizsgálatát tűztük ki célul, melynek eredménye közelebb vihet minket a tumorok kialakulásában betöltött funkciójuk megértéséhez és hozzájárulhatnak a klinikai diagnózis felállításának megkönnyítéséhez illetve a megfelelő terápia kiválasztásához.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2020-09-30


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )