Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Primer és szekunder központi idegrendszeri daganatok genomikai és epigenomikai hátterének vizsgálata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
elméleti orvostudományok
Patológiai tudományok Doktori Iskola

témavezető: Reiniger Lilla
helyszín (magyar oldal): SE-I. Sz. Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézet
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

A kutatási téma a primer és szekunder központi idegrendszeri daganatok kialakulásában és progressziójában szerepet játszó molekuláris genomikai és epigenomikai eltérések, továbbá a mikrokörnyezet szerepének vizsgálatát célozza, különös tekintettel új biomarkerek és potenciális terápiás célpontok megismerésére. A legfőbb vizsgált entitások a különböző solid daganatok agyi metastasisai, a primer központi idegrendszeri lymphomák, valamint a gliomák.
Fő célkitűzésünk megérteni a solid tumorok központi idegrendszeri áttétképzésének molekuláris alapjait. Integratív genomikai analízist tervezünk primer tumor (pl. tüdő-, emlő-, colon- és vesecarcinoma) és agyi áttét mintapárok vizsgálatával. Az új generációs szekvenálással (NGS) végzett teljes exom szekvenálás mellett, array alapú globális metilációs és kópiaszám vizsgálatokat (array CGH) is végzünk majd. Az így kapott genom-szintű profilok összehasonlításával nyomon követhetjük a daganatok genomikai és epigenomikai eltéréseinek klonális evolúcióját, azonosíthatjuk az áttétképződésben legfontosabb driver mutációkat, valamint megvizsgálhatjuk, hogy adott eltérések jelenléte vagy hiánya kapcsolatba hozható-e a metastasisok kialakulásával. Emellett a mikrokörnyezet, elsősorban az immunrendszer sejtjeinek szerepét is tervezzük vizsgálni különböző in vitro ko-kultúrák alkalmazásával. Célunk a diagnosztikában és terápiában alkalmazható prediktív biomarkerek azonosítása.
A primer központi idegrendszeri lymphoma egy agresszív extranodális non-Hodgkin lymphoma altípus, rendkívül kedvezőtlen túléléssel. Célkitűzésünk az alacsony esetszámon újonnan leírt genetikai eltérések (pl. MYD88 aktiváló mutációi, biallélikus CDKN2A vesztés, a TOX és a PRKCD biallélikus inaktivációja), valamint a betegség nodális megfelelőjében már korábban leírt jelpályák komponenseinek mutáció-analízise célzott újraszekvenálás módszerével, és klinikai jelentőségük vizsgálata. Mivel e jelpályák számos komponense vonzó terápiás célpontot képvisel (pl. NFκB útvonal, immun-reguláció, sejtciklus szabályozás) és egyéb lymphoma entitásokban már több célzott molekulát is sikeresen alkalmaztak, fontosnak tartjuk ezen eltérések szerepének tisztázását a primer központi idegrendszeri lymphomák estében is, hiszen ez új terápiás megközelítések felfedéséhez vezethet ebben a kórképben.
A gliomák molekuláris osztályozásában és diagnosztikájában, az utóbbi évek intenzív kutatásának és a hatékonyabb terápiára való igény növekedésének köszönhetően jelentős előrelépés tapasztalható, azonban a betegségek kezelése továbbra sem megoldott. Az egyik fő problémát a gliomák kifejezett infiltratív növekedése jelenti, amely miatt sebészi eltávolításuk gyakorlatilag lehetetlen. Célkitűzésünk a gliomák infiltratív terjedési mintázatát elősegítő faktorok vizsgálata a tumorsejtekben és a mikrokörnyezetben. Vizsgálni kívánjuk a közelmúltban leírt H3 hiszton dereguláció szerepét a gliomák terjedésében, a K27M mutációk valamint az ehhez kapcsolódó legfontosabb kromatin-jelek (pl. H3K27me3) és DNS metilációban bekövetkező változások által. Végső célunk olyan molekuláris célpontok azonosítása, melyek befolyásolásával a gliomák infiltratív növekedése gátolható.
Jelen kutatási téma célkitűzéseinek megvalósulása a fent taglalt entitások esetében a daganatképződés és terjedés pathomechanizmusának jobb megértésén túl, a mindennapi diagnosztikában alkalmazható prediktív biomarkerek és új terápiás célpontok megismeréséhez vezethet.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2020-12-06


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )