Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Papp Gábor
Dendritikus sejtek és perifériás helper T sejtek interakciójának vizsgálata szisztémás lupus erythematosusban

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Debreceni Egyetem
klinikai orvostudományok
Petrányi Gyula Klinikai Immunológiai és Allergológiai Doktori Iskola

témavezető: Papp Gábor
helyszín (magyar oldal): DE ÁOK, Belgyógyászati Intézet, Klinikai Immunológiai Tanszék
helyszín rövidítés: KIT


A kutatási téma leírása:

Az elmúlt évek kutatásai egyre több adattal szolgálnak a dendritikus sejt (DC) – perifériás helper T (TPH) sejt – B sejt tengely meghatározó szerepéről a szisztémás lupus erythematosus (SLE) patogenezisében. Feltételezzük, hogy a megváltozott proinflammatorikus citokin miliő nagymértékben meghatározza a DC sejtek fenotípusát és funkcióit, mely aberráns T-sejt polarizációhoz vezet. Az egyes TPH alcsoportok megváltozott aránya és funkciója pedig a fiziológiástól eltérő B-sejt profilt eredményez, és elősegíti az extra-follikuláris B-sejtek aktiválódását SLE-ben. Feltételezzük továbbá, hogy a fenti immunopatológiai folyamatokban létrejövő eltérések állhatnak az egyes betegek különböző klinikai tüneteinek és kórlefolyásának hátterében.
A kutatásunk során meghatározzuk a különböző DC, TPH és B sejt alcsoportok megoszlását az újonnan diagnosztizált SLE-s betegekben, továbbá kiértékeljük az e paraméterekben bekövetkezett változásokat különös tekintettel a betegek klinikai tüneteire, a kórlefolyásra, valamint az alkalmazott terápiára. Mivel a TPH-sejtek kialakulásának mechanizmusa nem tisztázott, megvizsgáljuk a DC-k szerepét a naív T-sejtek TPH irányú differenciálódásában.
A tanulmányunk várhatóan hozzájárul majd a DC sejtek T-sejt polarizációban betöltött szerepének jobb megértéséhez, valamint feltárja a különféle TPH alcsoportok jelentőségét a lupus patomechanizmusában. Lényeges továbbá, hogy az újonnan diagnosztizált SLE-s betegek követése során a DC, TPH és B sejt alpopulációk megoszlásának ismételt vizsgálata tisztázhatja az összefüggéseket a vizsgált immunbiológiai változások, valamint az egyes betegek eltérő klinikai jellemzői és kórlefolyása között

előírt nyelvtudás: angol középfokú C típusú nyelv
további elvárások: 
biotechnológus vagy molekuláris biológus végzettség

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2020-08-30


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )