Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Celluláris biomarkerek vizsgálata neuropszichiátriai kórképekben

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
elméleti orvostudományok
Szentágothai János Idegtudományi Doktori Iskola

témavezető: Adorján István
helyszín (magyar oldal): Semmelweis Egyetem
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

Az autizmus spektrum zavar (ASD) és skizofrénia (Sch) együttes előfordulása 1.7% a teljes népességre vetítve (Elsabbagh et al. 2012, Regier et al. 1993). Ez óvatos becslések szerint is legalább 130 millió embert jelent világszerte és mintegy 170.000 embert Magyarországon. A GWAS tanulmányok adattömege és az állatmodellekből származó eredmények ellenére a kórképek humán neuropatológiája és molekuláris mechanizmusai még nem tisztázottak. A mai napig nem áll rendelkezésre hatékony terápia a kórképek gyógyítására, amelyek élethosszig tartó állapotot jelentenek és óriási teret rónak mind az érintett személyre és környezetére, valamint a társadalomra.

Jelen kutatási terv a szakirodalomból hiányzó neuroanatómiai vizsgálatokat tűzi ki célul az autizmus spektrum zavarra és skizofréniára fókuszálva. A téma alapját az Oxfordi Agybankban (Oxford Brain Bank, University of Oxford) eltöltött három éves posztdoktori munka (2013-2016) és az azóta is aktívan végzett kollaboráció eredményei képezik (Adorjan et al. 2017, 2018).

A neuropszichiátriai betegségek okaként széles körben elfogadott a serkentő- és gátló-neuronok, kapcsolatok közötti „egyensúlyvesztés”, amely megfigyelhető mind ASD-ben mind Sch-ban. Mindezek ellenére az ASD és Sch pontos neuropatológai háttere még mindig nem tisztázott, aminek oka részben a kutatható agyszövet hiánya (ASD esetén a világ különböző pontjain tárolt agyak száma 100 körül van, ez a szám Sch esetében 200), részben a munka relatíve időigényes volta áll.

A kutatások első körében azokat az interneuronpopulációkat szeretném továbbvizsgálni, amelyeknek ASD-ben való megváltozott eloszlásáról a nucleus caudatus és a cinguláris kortex tekintetében már eredményeim vannak (Adorjan et al. 2017). Ezek szerint ASD-ben a calretinin+ neuronok 35%-os csökkenése figyelhető meg (p<0.001), míg az NPY+ neuronok eloszlását tekintve nincs szignifikáns különbség a diagnosztikus csoportok között a nucleus caudatusban.

Legújabb eredményeim szerint (Adorjan et al. 2018) a nucleus caudatus calretinin+ populáciojának denzitása Sch-ban is csökkent (39%-os csökkenés, p<0.01). A dorzolaterális prefrontális kortexben nem volt szignifikáns eltérés a diagnosztikus csoportok között, habár a qPCR vizsgálatok a calretinin mRNS szint csökkenésének trendjét mutatták (p=0.061, statisztikai erő=0.485).

A vizsgálatokat azokra az agyrégiókra is ki szeretném terjeszteni, amelyek a corticostriatalis pályák útján direkt kapcsolatban állnak a már vizsgált területekkel (úm ventromediális prefrontális kéreg, gyrus temporalis superior). Ezek mellett molekuláris biológiai vizsgálatok (Western-blot, qPCR, egysejtszintű RNS szekvenálás) segítenek majd megérteni a megváltozott szabályozó mechanizmusok dinamikáját. A neuroanatómiai eltéréseket mágneses rezonanciás képalkotó vizsgálatok eredményeivel korreláltatjuk majd, amely a későbbiekben hozzásegíthet nem-invazív diagnosztikus módszerek fejlesztéséhez.

Hivatkozáslista:

Adorjan I, Ahmed B, Feher V, Torso M, Krug K, Esiri M, Chance SA, Szele FG. 2017. Calretinin interneuron density in the caudate nucleus is lower in autism spectrum disorder Brain 140:2028-2040.

Adorjan I, Sun B, Feher V, Tyler T, Veres D, Chance SA, Szele FG. 2018. Calretinin interneuron density in the caudate nucleus is lower in schizophrenia Schizopr Bull 44(Suppl 1): S192–S193.
Elsabbagh M, Divan G, Koh YJ, Kim YS, Kauchali S, Marcín C, Montiel-Nava C, Patel V, Paula CS, Wang C, Yasamy MT, Fombonne E. 2012. Global prevalence of autism and other pervasive developmental disorders. Autism Res 5:160-179.

Regier DA, Narrow WE, Rae DS, Manderscheid RW, Locke BZ, Goodwin FK. 1993. The de facto US mental and addictive disorders service system. Epidemiologic catchment area prospective 1-year prevalence rates of disorders and services. Arch Gen Psychiatry 50(2):85-94.


Jelentkezési határidő: 2020-09-01


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )