Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Szentannai Pál
Nagy energiatermelő egységek terheléskövető irányítása

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
gépészeti tudományok
Pattantyús-Ábrahám Géza Gépészeti Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Szentannai Pál
helyszín (magyar oldal): Energetikai Gépek és Rendszerek Tanszék
helyszín rövidítés: EGR


A kutatási téma leírása:

) Előzmények:
A nem szabályozható megújulóknak a villamos energia termelésben betöltött egyre növekvő részaránya szükségessé teszi más erőművek terheléskövető működtetését. Ezek között nagy (nukleáris és/vagy biomassza bázisú) erőműveket is figyelembe kell venni, amelyeket hagyományosan zsinór terhelésre terveztek és használtak. Ehhez fejlett szabályozási rendszerre van szükség. Ezt csak az irányítandó energetikai rendszerek mély ismeretére alapozva lehet felépíteni, amihez a modern irányításelmélet jól bevált, kipróbált eszközeit kell alkalmazni.
b) A kutatás célja:
A legfontosabb szóba jöhető energiatermelő egység típusok megismerése, és dinamikai viselkedésük leírása. Meg kell fogalmazni a folyamatirányító rendszer legfontosabb feladatait egy olyan, szélesebb látókörű megközelítésben, amely a hagyományoson túlmutató célokat is tartalmaz, például a hőfeszültségeknek és a szerkezeti anyagok öregedésének a figyelembe vételét is. Ezek ismeretében csoportosítani kell az irányítási feladatokat aszerint, hogy melyeket célszerű modern, és melyeket hagyományos eszközökkel megoldani.
c) Az elvégzendő feladatok, azok fő elemei, időigénye:
A hazai és az európai villamosenergia rendszer aktuális változásainak felmérése, amit egyes nagy erőművek dinamikai tulajdonságainak megismerése és modellezése követ (1 év). A modern irányításelméletet is tanulmányozni kell – kimondottan az érett, bevált eljárások fentiek szerinti energetikai alkalmazhatósága szempontjából (0,5 év). Ezzel átfedésben a legfontosabb megállapításokat dokumentálni, publikálni kell. A dinamikai modell(eke)t és a kiválasztott (modern és hagyományos) szabályozási algoritmusokat futtatható modellé kell összeállítani a korábban legalkalmasabbnak talált struktúra szerint (1 év). Az új tudományos eredmények publikálása (folyamatosan). A PhD. értekezés megírása (1 év).
d) A szükséges berendezések:
Számítógép, és a dinamikus modellezéshez, szimulációhoz szükséges numerikus környezet (Matlab és Ansys vagy Comsol), valamint a tudományos irodalomhoz való hozzáférés a Tanszéken biztosított.
e) Várható tudományos eredmények:
Új struktúra és eljárás, amely nagy erőművek terheléskövető üzemét teszi lehetővé olymódon, hogy egyszerre célozza a szabályozási minőség javítását, és az élettartam fogyasztás csökkentését.
f) Irodalom:
Szentannai, P. (ed.), 2010, Power plant applications of advanced control techniques: Vienna, Austria, ProcessEng. ISBN: 978-3-902655-11-0.
Szentannai, P., 2014, Modern Power Plant Control for Energy Conservation, Efficiency Increase, and Financial Benefit, in W.-Y. Chen, T. Suzuki, and M. Lackner, eds., Handbook of Climate Change Mitigation and Adaptation: New York, NY, Springer, p. 1–20, doi:10.1007/978-1-4614-6431-0_22-2.
Szentennai, P., and M. Lackner, 2014, Advanced Control Methods for Combustion: Chemical Engineering, v. 121, no. 8, p. 34–39.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2020-10-08


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )