Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Tábi Tamás
Orientált biopolimerek fejlesztése

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
gépészeti tudományok
Pattantyús-Ábrahám Géza Gépészeti Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Tábi Tamás
helyszín (magyar oldal): Polimertechnika Tanszék 1111. Budapest, Műegyetem rkp. 3. T épület 302.
helyszín rövidítés: PT


A kutatási téma leírása:

a.) Előzmények: Napjainkban a környezetvédelem, a környezettudatos gondolkodásmód kapcsán előtérbe kerültek a hagyományos műanyagok helyett a biopolimerek. Ezeknek az anyagoknak megvannak a saját korlátjaik, így kutatásfejlesztésre van szükség alkalmazási területük szélesítéséhez. Az egyik fejlesztési lehetőség a biopolimerek nagymértékű orientálása, amely segítségével megnövelt szilárdsági tulajdonságok érhetőek el. Továbbá biopolimer keverékek alkalmazásával és orientáció együttes alkalmazásával a keverék morfológiájának célzott, egyben alkalmazás-technikailag előnyös kialakítására van lehetőség. Mind a biopolimerek orientálása, mind pedig a biopolimer keverékek orientációja során létrejött morfológia, és az anyagszerkezeti tulajdonságok közötti kapcsolat egy jelenleg még kevéssé kutatott terület.
b.) A kutatás célja: Biopolimerek és biopolimer keverékek fejlesztése mérnöki alkalmazásokhoz. Az előállítás során nagymértékben orientált biopolimerek és keverékeik szerkezetének elemzése, és a kialakuló tulajdonságok anyagszerkezeti magyarázata.
c.) Elvégzendő feladatok, azok fő elemei, időigénye:
• Szakirodalmi áttekintés. A biopolimer alapanyagok anyagszerkezetének részletes feltárása különösképpen azok termomechanikai tulajdonságaira, valamint az orientáció során végbemenő anyagszerkezeti és tulajdonságbeli változásokra. A biopolimer keverékek szakirodalmának feltárása, a keverékek morfológiai jellemzői és a mechanikai tulajdonságai közötti kapcsolat tanulmányozása (időigény: kb. 12 hónap).
• Orientált biopolimer termékek létrehozása, az előállított termékek minősítése mechanikai vizsgálatokkal, továbbá az orientáció morfológiára, kristályszerkezetre és relaxációra gyakorolt hatásának feltérképezése. (időigény: kb. 20 hónap).
• Biopolimer keverékek morfológiája és az anyagszerkezeti tulajdonságok közötti kapcsolatok feltárása. A keverékek orientálása során létrejövő morfológiai változások feltárása és összekapcsolása a mért anyagszerkezeti jellemzőkkel (időigény: kb. 16 hónap).
d.) A szükséges berendezések: A kutatótáshoz szükséges gyártó, vizsgáló és mérőberendezések a Polimertechnika Tanszék akkreditált laboratóriumában rendelkezésre állnak.
e.) Várható tudományos eredmények: Orientált biopolimerek és biopolimer keverékek fejlesztése, alkalmazhatósági tartományuk szélesítése, a morfológia és mechanikai tulajdonságai közötti kapcsolat feltárása.
f.) Irodalom:
• T. Tábi: The application of the synergistic effect between the crystal structure of poly(lactic acid) (PLA) and the presence of ethylene vinyl acetate copolymer (EVA) to produce highly ductile PLA/EVA blends, Journal of Thermal Analysis and Calorimetry, 138, 2019, 1287
• T. Tábi, S. Hajba, J. G. Kovács: Effect of crystalline forms (α’ and α) of poly(lactic acid) on its mechanical, thermo-mechanical, heat deflection temperature and creep properties, European Polymer Journal, 82, 2016, 232-243

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2020-10-06


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )