Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Kovács József Gábor
Szimulációs módszer fejlesztése ráfröccsöntéshez

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
gépészeti tudományok
Pattantyús-Ábrahám Géza Gépészeti Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Kovács József Gábor
helyszín (magyar oldal): Polimertechnika Tanszék, 1111 Budapest, Műegyetem rkp. 3., T épület 309.
helyszín rövidítés: PT


A kutatási téma leírása:

a.) Előzmények: Egyre fontosabb az egyes kis- és nagyszériás hőre lágyuló műanyag alakító technológiák kombinálásának továbbfejlesztése. Ebbe a csoportba tartoznak többek között a fröccsöntés és a 3D nyomtatás is, amelyek megfelelő kombinálásával a kis- és nagyszériás termékgyártás előnyei egyesíthetők. Azonban minden ilyen esetben a két alkatrész között létrejön egy határfelület, ami gyenge mechanikai helyet eredményez a termékben. Ennek a kapcsolatnak a minősítése és számítása még a korszerű szimulációs programokban sem megoldott.
b.) A kutatás célja: A kutatás célja a létrejött kötésnek a jobbá tétele, valamint a kötés szilárdságának számíthatóvá tétele, megfelelő matematikai modellekkel történő leírása. Ez a kutatás a doktori munka keretében valósul meg, de magába foglalja a megoldás fröccsöntési szimulációs programba való építését is, amihez egy nemzetközi fröccsöntési szimulációs cég adja a támogatást a doktorandusz munkájának segítésével és programozással.
c.) Elvégzendő feladatok, azok fő elemei, időigénye:
• Szakirodalmi áttekintés. Az egyes hőre lágyuló technológiák feltárása, amelyek szerepet kaphatnak hibrid technológiák részeként. Az elsődleges cél az adott technológiák közötti kapcsolat feltárása, anyagtudományi és szimulációs alapjainak feltárása (12 hónap).
• A fröccsöntés, mint legelterjedtebb technológia vizsgálata. A ráfröccsöntés vizsgálata, kísérletek végrehajtása a ráfröccsöntési technológia feltárására. Modellek felállítása a szimulációs számítások szimulációba illesztéséhez (16 hónap).
• Matematikai modellek beépítése szimulációs programokba, a modellek tesztelése és visszacsatolása. Kísérletek alapján megfelelő anyagmodellek meghatározása a szimulációs modellek alkalmazásához. Az értekezés elkészítése (20 hónap).
d.) A szükséges berendezések: A kutatáshoz szükséges gyártó, vizsgáló és mérőberendezések a Polimertechnika Tanszék akkreditált laboratóriumában rendelkezésre állnak.
e.) Várható tudományos eredmények: Kombinációs fröccsöntésnél az egyes komponensek közötti kötés szilárdsága számíthatóvá válik. Ehhez megfelelő matematikai modellek lesznek kialakítva, amelyek fröccsöntési szimulációs programba is le lehet építeni.
f.) Irodalom:
• Boros R., Rajamani P. K., Kovács J. G.: Combination of 3D printing and injection molding: Overmolding and overprinting. Express Polymer Letters, 13, 889-897 (2019) 10.3144/expresspolymlett.2019.77
• Boros R., Kannan P. R., Kovács J. G.: Thermoplastic overmolding onto injection-molded and in situ polymerization-based polyamides. Materials, 11, 2140/1-2140/ (2018) https://doi.org/10.3390/ma11112140
• Zink B., Szabó F., Hatos I., Suplicz A., Kovács N. K., Hargitai H., Tábi T., Kovács J. G.: Enhanced injection molding simulation of advanced injection molds. Polymers, 9, 77/1-77/ (2017) 10.3390/polym9020077

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2020-10-06


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )