Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Nemoda Zsófia
Monoamin neurotranszmitter rendszerek genetikai polimorfizmusainak funkcionális vizsgálata és asszociáció-elemzése

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
elméleti orvostudományok
Molekuláris orvostudományok Doktori Iskola

témavezető: Nemoda Zsófia
helyszín (magyar oldal): Semmelweis Egyetem EOK
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

A gyermekkorban kezdődő pszichiátriai zavarok többségénél nagy fokú genetikai meghatáro-zottságot írtak le az egypetéjű és kétpetéjű ikreket összehasonlító vizsgálatok. Az örökölhetőség sokszor 80-90%, az öröklésmenet pedig komplex, azaz több genetikai variáns és környezeti faktor együttes hatása révén alakulnak ki a tünetek. A felnőttkori pszichiátriai zavarok örökölhetősége szélesebb skálán mozog, míg például major depressziónál 40%-os, addig bipoláris depressziónál 80%-os ez az érték. A humán genom szekvenciájának feltérképezése és a genetikai polimorfiz-musok azonosítása utáni feladat, hogy a betegségek hátterében szerepet játszó specifikus genetikai faktorokat azonosítsuk, illetve az esetleges gén-környezet interakciókat feltárjuk.
A pszichiátriai kórképek gyakran igen heterogének, illetve sokszor több pszichés zavart diagnosztizálnak egy betegnél, emiatt a modern pszichogenetikai kutatások célja olyan jól definiált, kvantitatíven mérhető fenotípus-egységek, az úgynevezett endofenotípusok azonosítása, melyek-hez jobban társíthatók a genetikai faktorok. Kognitív funkciókat, a prefrontális cortexhez és limbikus rendszerhez kapcsolódó figyelmi és érzelmi mechanizmusokat mérő tesztek feltehető-en ilyen endofenotípusokat fognak szolgáltatni a pszichiátria genetika területén. Ezen agyi folyamatokban nagy jelentősége van a monoamin (dopamin, noradreanlin és szerotonin) neuro-transzmitter rendszereknek, így kandidáns gének között gyakran találkozunk e neurotranszmitterek képződésében, lebontásában, illetve a receptor-hatásban résztvevő fehérjék génjeivel.
Gyermek-pszichiátriai zavarok területén a figyelemhiányos hiperaktivitási zavar (Attention Deficit Hyperactivity Disorder: ADHD), a Tourette-szindróma (TS) és a kényszerbetegség (Obsessive Compulsive Disorder: OCD) genetikai rizikófaktorainak azonosítására törekszünk Dr. Gádoros Júliával és munkatársaival (Vadaskert Kórház és Szakambulancia) kollaborációban. Felnőttkorban kezdődő depresszióra való hajlam genetikai kutatását Dr. Faludi Gáborral (SE, Kútvölgyi Klinikai Tömb, Pszichiátriai Klinikai Csoport) együttműködve végezzük. A kórképek kialakulásában fontos specifikus genetikai rizikófaktorok azonosítása mellett törekszünk a gyógyszeres kezelésre adott válasz-reakciók genetikai meghatározottságának feltárására, valamint a neurobiológiai alapokon nyugvó endofenotípusok azonosítására.
A genetikai és környezeti rizikó- és védő-faktorok azonosítását nem csak pszichiátriai beteg-csoportokban, hanem az átlag-populációban is végezzük különböző teszt-szituációk keretében: Csecsemőkori kötődési vizsgálatok információt szolgáltathatnak a gyermekek közösségekbe való beilleszkedéséről. Fiatal felnőttkorban fellépő impulzív magatartásformák előre jelezhetnek pszichiátriai zavarokat. A kutatások során azonosított rizikó- és védőfaktorok minél korábbi felismerése előmozdíthatja az egészséges mentális fejlődést szolgáló célzott beavatkozásokat is.
A szakirodalomban leírt, illetve adatbázisokban fellelhető polimorfizmusok nagy részéről nem tudjuk, hogy hatással vannak-e egy adott fehérje expressziós szintjére vagy aktivitására. Az asszociáció elemzések során azonosított génvariánsokról kísérletes úton kell meggyőződnünk, hogy bír-e funkcionális hatással, mely magyarázatot szolgáltat a betegség pathomechanizmusára. A funkcionális hatással rendelkező polimorfizmusokat kétféle in vitro módszerrel tudjuk vizsgálni: A gén kódoló szakaszában található, a genetikai kódot megváltoztató bázis-cserék a fehérje működésére lehetnek hatással, így a rekombináns DNS-technikával előállított fehérje-variánsokat enzimaktivitás-mérés alapján tudjuk összehasonlítani. A nem-kódoló szakaszok polimorfizmusai a gén kifejeződésének mértékét változtathatják meg, ezeket a génvariánsokat riporter-gén rendszerben tudjuk elemezni. Az agyi jelátvitelben fontos gén-variánsokat in vitro rendszerben: luciferáz-riporter-génnel, neuroblasztoma sejtvonalakban vizsgáljuk.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2020-10-17


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )