Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Mócsai Attila
Az immunrendszer működésében szerepet játszó fagocita-sejtek vizsgálata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
elméleti orvostudományok
Molekuláris orvostudományok Doktori Iskola

témavezető: Mócsai Attila
helyszín (magyar oldal): Semmelweis Egyetem
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

A PhD-téma keretében az immunrendszer védekező-működésében, de egyben az autoimmun betegségek kóroktanában is szerepet játszó különböző fagocita-sejtek működését vizsgáljuk genetikai és farmakológiai megközelítésekkel. Kutatásaink elsősorban a neutrofil granulociták, a monocita/makrofág rendszer és a hízósejtek jelátviteli folyamatainak megértésére irányul. A kísérleteket egér csontvelőből vagy humán perifériás vérből nyert és szükség esetén in vitro differenciáltatott sejteken végezzük. A genetikai megközelítések során transzgénikus (pl. knockout) egerek sejtjeit vizsgáljuk, illetve retrovirális rekonstitúció segítségével struktúra-funkció analízist végzünk. A sejtválaszok vizsgálatára biokémiai, immunológiai, funkcionális és mikroszkópos képalkotó vizsgálatokat alkalmazunk. A téma eredményeképpen fontos imformaációkat szerezhetünk a fertőzések leküzdésének és az autoimmun betegségek kialakulásának mechanizmusairól, melyeket a későbbiekben a betegségek diagnózisában és terápiájában is felhasználhatunk.

A téma konkrét célkitűzései az alábbiak:

1) A fagocita-sejtek sejtfelszíni receptorai működésének és jelátvitelánek vizsgálata
Ezen kísérletek célja az egyes fagocita-sejtek különböző sejtfelszíni receptorainak vizsgálata, különös tekintettel az integrinek, Fc-receptorok, G-fehérje-kapcsolt receptorok és veleszületett immunreceptorok jelátvitelére. A kísérletek során primer humán és egér neutrofil granulocitákat, monocitákat, makrofágokat és hízósejteket használunk. A makrofágokat és a hízósejteket előalakjaikból in vitro differenciáltatás során nyerjük. A sejteket az egyes receptorokra specifikus módon (pl. szolubilis vagy immobilizált ligandokkal) aktiváljuk és vizsgáljuk a sejtek válaszképességét és jelátviteli folyamatait. Az egyes receptoroknak és a sejten belüli jelátviteli fehérjéknek a szerepét különböző knockout egerek, retrovirális struktúra-funkció vizsgálatok és farmakológiai megközelítés segítségével követjük.

2) A fagocita-sejtek funkcionális válaszainak vizsgálata
Ezen kísérletek célja a fent említett fagocita-sejtek sejtválaszainak vizsgálata fiziológiás és patológiás körülmények között. A sejteket a fentiekhez hasonlóan nyerjük és a szervezetben előforduló körülmények között aktiváljuk (pl. kórokozókkal, több különböző receptor együttes aktiválásával, stb.). Ezen aktivációs módszerek lényege nem a pontosan definiált receptorokon keresztüli aktiváció, hanem a szervezetben ténylegese előforduló viszonyok reprodukálása. A sejtek válaszai közül vizsgáljuk a szabadgyök-termelést, a granulumok exocitózisát, a citokinek termelését, a baktériumok ölését, stb. A folyamatokban szerepet játszó receptorokat és jelátvivő molekulákat genetikai (pl. knockout egerek) és farmakológiai megközelítésekkel vizsgáljuk.

3) A fagocita-sejtek szerepének vizsgálata gyulladásos betegségek állatmodelljeiben
Ezen kísérletek során az egeye fagocita-sejtek részvételét vizsgáljuk gyulladásos betegségek kísérletes állatmodelljeiben, elsősorban transzgénikus egerekben. Az alkalmazott állatmodellek többek között a humán rheumatoid arthritis, autoimmun bőrgyulladás és autoimmun glomerulonephritis modelljei. Az egyes sejttípusok részvételét és az azokon belüli jelátvitel jelentőségét sejtvonal-hiányos egerekkel, sejtvonal-specifikus kondicionális mutánsokkal és komplementációs kíséletekkel vizsgáljuk.

A kísérletek eredményeit rangos nemzetközi folyóiratokban közöljük. Eredményeink reményeink szerint fontos adatokkal szolgálnak a humán megbetegedések megértéséhez és új diagnosztikai és terápiás megközelítésések elvi alapjának megteremtéséhez.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2020-10-17


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )