Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Az önálló fejfájások klinikumának, diagnosztikai lehetőségeinek és pathomechanizmusának vizsgálata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
klinikai orvostudományok
Szentágothai János Idegtudományi Doktori Iskola

témavezető: Ertsey Csaba
helyszín (magyar oldal): NEurológiai Klinika
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

A fejfájás az orvos felkeresésének egyik leggyakoribb oka: Magyarországon kb. 4 millióan szenvedek visszatérő fejfájásban, köztük egymillióan migrénben. Neurológiai szempontból tüneti és önálló fejfájásokat különítünk el. A kutatási terv célja az önálló fejfájások ill. az analgetikum-abúzus okozta fejfájás vizsgálata. A témához csatlakozóknak irányultságtól függően mind az alap-, mind a klinikai kutatási irányokban kínálunk lehetőséget. A kutatások három fő témakör köré szerveződnek:

1. Klinikai vizsgálatok:
1.a. A trigeminalis és autonóm aktiválódással járó fejfájások (TAC-k) klinikumának vizsgálata. Korábbi kutatásunk során a cluster fejfájás jellemzőit vizsgáljuk nagyobb betegcsoporton. Ezt kiegészíteni tervezzük a ritkább, s ezért kevésbé ismert TAC-k (paroxysmalis hemicrania, SUNCT syndroma) klinikumáról és kezelési lehetőségeiről való adatgyűjtéssel.
1.b. Másik klinikai témánk az egyik legnehezebben kezelhető fejfájástípus, az analgetikum-túlfogyasztáshoz társuló fejfájás klinikai jellegzetességeinek, a betegek pszichológiai profiljának, ill. a kezelés lehetőségeinek vizsgálata.

2. A fejfájások pathomechanizmusának vizsgálata (állatkísérletes és humán vizsgálatok):
2.a. Az önálló fejfájások anatómiai alapját a trigeminovascularis rendszer jelenti. Kísérletes adatok mellett korábbi humán vizsgálataink arra utalnak, hogy a nociceptin és receptora (NOP) részt vesz a trigeminovascularis rendszer működésének szabályozásában. Terveink szerint állatmodellben vizsgáljuk az akut és krónikus trigeminalis ingerlés hatását a nociceptin plazmakoncentrációjára, a későbbiekben exogen nociceptin ill. NOP-agonisták hatását a trigeminalis aktiválódásra (duralis extravasatio ill. neurogen duralis vasodilatatio mérésével). Humán vizsgálatokban mérjük a nociceptin plazmakoncentrációjának változásait migrén ill. cluster fejfájásroham során, ill. adatokat gyűjtünk a plazmakoncentrációról analgetikum-abúzushoz társuló fejfájásban.
2.b. A TAC-k pathomechanizmusának vizsgálata során a rohamok alatt ill. inter-paroxysmalisan neuropeptid-vizsgálatokat ill. a fájdalom-paroxysmus során fMRI vizsgálatokat tervezünk.
2.c. Az analgetikum-túlfogyasztáshoz társuló fejfájás kialakulásában molekuláris szintű változások (receptor-upreguláció) mellett nagy valószínűséggel a fájdalomérzet kontrolljában résztvevő centralis szerotonerg pályák működészavara játszik szerepet. Humán vizsgálatban a habituáció változásainak nyomon követésével gyűjtünk erről adatokat.

3. Kérdőíves vizsgálatok:
3.a. A fejfájások kivizsgálásához és kezeléséhez nagy segítséget jelenthetnek a betegek által kitölthető kérdőíves eszközök. Hazánkban ilyenek nem állnak rendelkezésre. Célul tűzzük ki a migrén felismerését megkönnyítő ID-migraine kérdőív, ill. a fejfájások kezelését segítő MACT kérdőív magyar verziójának validálását. Emellett egy részletesebb kérdőívet dolgozunk ki az egyéb önálló fejfájástípusok kórismézéséhez, majd ezt nagyobb populáción validáljuk.
3.b. Napi tapasztalat, hogy az orvosi gyakorlatban használt módszerek nem írják le pontosan a fejfájásban szenvedő betegek állapotát. Korábbi vizsgálatainkat folytatva komplex, részben saját fejlesztésű eszközzel vizsgáljuk a beteg szubjektív állapotát jól jellemző életminőséget ill. annak változásait.
3.c. Korábbi hazai vizsgálatok a migrén epidemiológiájáról értékes adatokat közöltek. Ugyanakkor a többi fejfájástípus elterjedtsége, ill. a fejfájások kihatásai nem ismertek. Ezt a kérdéskört a lakosságot reprezentáló, megfelelő esetszámú mintán kívánjuk vizsgálni, a fenti validált eszközök mellett az Eurolight kérdőív magyar verziójának segítségével.


Témakörök

1. A trigeminalis és autonóm aktiválódással járó fejfájások klinikuma
2. Analgetikum-túlfogyasztáshoz társuló fejfájás (klinikum, pszichológia, elektrofiziológia, kezelési lehetőségek)
3. A nociceptin szerepe a trigeminovascularis rendszer szabályozásában
4. Nociceptin és más neuropeptidek vizsgálata önálló és tüneti fejfájásokban
5. A migrén szűrésére alkalmas ID-migraine kérdőív validálása
6. A fejfájások kezelésének megítélésére szolgáló MACT kérdőív validálása
7. Az önálló fejfájások felismerését megkönnyítő kérdőív kidolgozása és validálása
8. Az egészséggel kapcsolatos életminőség vizsgálata fejfájás-kórképekben
9. A leggyakoribb fejfájástípusok epidemiológiájának és hatásainak vizsgálata

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2020-09-01

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )