Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Kaló Zoltán
Gyógyszergazdaságtan

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
gyógyszerészeti tudományok
Gyógyszertudományok Doktori Iskola

témavezető: Kaló Zoltán
helyszín (magyar oldal): Semmelweis Egyetem
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

A kutatás-fejlesztés korábban el sem képzelhető távlatokat nyitott egyes betegségek gyógyításában. Egyre több betegség kezelésében áll rendelkezésünkre valamilyen fokú javulást eredményező gyógymód, ráadásul a diagnosztika fejlődésével egyre több betegséget tudunk kimutatni. Ez azt eredményezi, hogy az egészségügyre elkölthető keretek hatványozottan nőttek. Az egészségügyi közgazdaságtan jelentősége akkor nőtt meg, amikor a 70-es végén nyilvánvalóvá vált, hogy nem állnak korlátlan erőforrások az egészségügyi rendszerek számára. Ekkor kezdett komoly szakadék kibontakozni aközött, hogy mire lenne képes az egészségügy ideális esetben és mire képes az adott társadalmi-gazdasági korlátok mellett. Az egészség-gazdaságtan olyan alkalmazott tudomány, melynek célja a szűkös egészségügyi erőforrások mellett azok leghatékonyabb felhasználása, az optimális forráselosztás elősegítése az egészségügyi rendszerekben.
Az egészség-gazdaságtan speciális területe a gyógyszergazdaságtan, a farmakoökonómia. Ez tágabb értelmezés szerint minden a gyógyszerek kutatásával, gyártásával és forgalmazásával kapcsolatos közgazdaságtani elemzést takar.
A farmakoökonómia alkalmazási területeit makro- és mikorszintű alkalmazásokra bonthatjuk. Makroszinten a fő cél az egészségügyi és a gyógyszerpiac optimális üzemeltetése az alábbi alkalmazott részterületeken:
– az egészségügyi kiadások növekedésének lassítása
– gyógyszerkiadások elemzése, egészségpolitikai kontrollja
– a biztosító vásárlói (gyógyszer-ártámogatási) döntéseinek a megalapozása
– a gyógyszergyárak új innovatív termékeinek átfogó társadalmi kontrollja
– a gyógyszerpiac optimális működtetése (piaci szereplõk struktúrája)
– gyógyszerek makroszintű árképzése (termelői ár, árrés, fogyasztói ár)
Mikroszinten a fő cél napi szintű döntések megalapozása az alábbi területeken:
– betegorientált hatásosság vagyis az élethossz és életminőség mérése a klinikai paraméterek helyett gyógyszeres terápiák kapcsán
– az orvos gazdasági döntéseinek megalapozása
– terápiás irányelvek (guideline-ok) kialakítása
– a beteg mint vásárló döntésének a megkönnyítése
– gyógyszerforgalmazás helyi optimalizációja
– gyógyszergyári gazdasági döntések (árképzés, go-no go típusú döntések)
A javasolt PhD témakörök a táblázatban jelzett alkalmazási területeken segítik elő a tudományos elméleti ismeretek és gyakorlati tapasztalatok bővülését. Mivel a farmakoökonómia interdiszciplináris tudományterület, ezért a PhD programban résztvevő hallgatóknak a saját alapképzettségükhöz képest más tudományterületeken is jártasságot kell szerezniük.
Javasolt PhD témakörök:
1. Gyógyszeres technológiák egészség-gazdaságtani értékelése
2. Gyógyszerágazat működésének gazdasági alapjai makroszintű közelítésben
3. A gyógyszerpiaci szereplők attitűdjének, gazdasági érdekviszonyainak elemzése (stakeholder elemzés)

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2020-08-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )