Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Pál Tibor
A számviteli és könyvvizsgálati információs rendszerek szabályozásának és működtetésének elméleti és gyakorlati kérdései a hazai és a nemzetközi gyakorlatban

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Miskolci Egyetem
gazdálkodás- és szervezéstudományok
Hantos Elemér Gazdálkodás- és Regionális Tudományi Doktori Iskola

témavezető: Pál Tibor
helyszín (magyar oldal): ME
helyszín rövidítés: ME


A kutatási téma leírása:

A számviteli tevékenység meghatározó része a számviteli információk megítélése, valamint azok sokoldalú – tervezési, dokumentációs, elemzési, – felhasználása. Ebből következően különösen fontos az érdekeltek számára az a nemzetközi normarendszer, amelynek előírásai alapján kell tevékenységüket folyamatosan változó keretek közé foglalni. Vizsgálat tárgyává kell tenni, hogy az Európai Unión belül milyen eltérések vannak a befogadott nemzetközi pénzügyi beszámolókészítési standardok alkalmazásában, illetve milyen beszámolási körben lehet, vagy kell átalakítani a standardok előírásait, mivel az egységes megközelítés hiánya a megfelelő szintű vállalati összehasonlítás ellen hat.
A könyvvizsgálat intézménye, amely egyes vélemények szerint a számvitel részeként, más oldalról közelítve annak meghatározó kontrolljaként jelenik meg. szintetizáló jellegéből következően a vállalkozások tevékenységében támogató diszciplínaként is értelmezhető. Számára kiemelt vizsgálati szempontot jelent a különböző kockázatok megítélése, amely összetett feladatot, komoly kihívást, valamint jól szegmentálható kutatási feladatokat is jelent. Igazolható, hogy a szakmai feltételek, így a könyvvizsgálói standardok, a minőségbiztosítási elvek, valamint a módszertani ajánlások a rendelkezésére állnak, valamint a nemzetközi tendenciáknak megfelelően feltételezhető, hogy a számviteli, valamint a könyvvizsgálati tevékenységek ellátása során a komplex szakmai megoldások jelentősége növekedni fog. Ehhez szükséges:
 az elméleti összefüggések és a gyakorlati megoldások kapcsolatrendszerének vállalkozásorientált megközelítése,
 az üzleti előrejelzések megbízhatóságának javítása,
 speciális számviteli területek új felfogású megközelítése,
 a számvitel és a könyvvizsgálat hatékonysági kérdéseinek rendszerszintű értékelése,
 belső és külső kontrollok eredményeinek egységes értelmezése,
 a z informatikai lehetőségek hatékony kihasználása,
 környezeti számvitel, fenntartható fejlődés céljainak támogatása.


Jelentkezési határidő: 2020-08-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )