Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Kovács Péter Zoltán
Lemezek egyesítésének elméleti és kísérleti elemzése

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Miskolci Egyetem
gépészeti tudományok
Sályi István Gépészeti tudományok Doktori Iskola

témavezető: Kovács Péter Zoltán
helyszín (magyar oldal): Anyagszerkezettani és Anyagtechnológiai Intézet
helyszín rövidítés: ATI


A kutatási téma leírása:

A gépészeti szerkezet helyes és megbízható működését döntően befolyásolják az egyes szerkezeti elemeinek kötései. Kiválasztásuknál és kialakításuknál elsősorban a szerkezet funkciója a meghatározó. Ezenkívül figyelembe kell venni a kötésekkel szemben támasztott követelményeket: a kötés szilárdságát, nyúlását, tömítését, mozgathatóságát, szerelhetőségét, lazulás elleni biztonságát, valamint a kivitelezhetőséget, gazdaságosságot, dizájnt stb.
A járműiparban alkalmazott lemezanyagok skálája nagyon széleskörű: a gyártók az adott célnak, rendeltetésnek legmegfelelőbb anyagokat széles anyagválasztékból választhatják meg, és az is gyakori, hogy egy szerkezeti elemen belül többféle anyagú, eltérő vastagságú és tulajdonságú lemezt használnak fel. Azonban ezeket a lemezeket valamilyen módon egyesíteniük kell a megfelelő végső termékkialakítása érdekében.
A lemezalkatrészeket egyesítő eljárások között is nagy a választék. Számos eljárás alkalmazható az anyagok egyesítésére. Ezek fő csoportjai: a hegesztés és különféle forrasztó, ragasztó eljárások és nem utolsósorban a mechanikus egyesítés, vagy akár ezek kombinációi. A gyártók választását befolyásolja, hogy melyik eljárás alkalmas az általuk felhasznált lemezek között megfelelő kötés készítésére, milyen áron tudják a berendezést, az alapanyagot, és a munkaerőt biztosítani, és manapság az egyik fő kritérium az is, hogy mennyire gépesíthető az adott eljárás, mivel ez nagyban befolyásolja a gyártási időket, a szükséges humánerőforrás létszámát, és így a termék árát, végső soron a gyártás gazdaságosságát. Ezek a szempontok együttesen határozzák meg, hogy melyik eljárásra esik a gyártók választása.
A kutatások fő célja a mechanikus kötések (klincskötések) vizsgálata optimális technológiai paramétereinek meghatározása, az alakíthatóság elemzése különféle anyagminőségek alkalmazásával, az elérhető pontosság fokozása.
A kutatás keretében kiemelten fontos terület a különféle technológiai paramétereknek (pl. a lemezvastagság, az anyagminőség, a szerszámparaméterek) a hatása.

előírt nyelvtudás: angol
további elvárások:
Képlékenyalakítás elmélete és technológiájának megfelelő ismerete
Számítógépes ismeretek, CADCAM rendszerek és FEM módszerek ismerete

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2020-06-30


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )