Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Hegedűs György
Generatív tervezéstani módszerek és algoritmusok elemzése additív gyártási folyamatoknál

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Miskolci Egyetem
gépészeti tudományok
Sályi István Gépészeti tudományok Doktori Iskola

témavezető: Hegedűs György
helyszín (magyar oldal): Szerszámgépészeti és Mechatronikai Intézet
helyszín rövidítés: SZM


A kutatási téma leírása:

A generatív tervezési folyamat a hagyományos tervezési folyamatokkal összehasonlítva teljesen átformálja azokat a módszereket és folyamatokat, amelyeket a terméktervezés során alkalmazunk. Az új generatív ter-vezési folyamat új eszközök, szoftverek és algoritmusok kidolgozását és fejlesztését követelik meg. A klasszi-kus tervezésmódszertani elveket és folyamatokat nem minden esetben alkalmazhatjuk a generatív tervezési folyamatokban.
A kutatási téma célja, hogy a generatív tervezési eljáráshoz megvizsgáljuk a jelenleg alkalmazott tervezésmódszertani elveket és megvizsgáljuk azok alkalmazhatóságát a generatív tervezési folyamatokban, valamint új tervezésmódszertani szemléletet és tervezési algoritmust dolgozzunk ki a generatív tervezéshez, figyelembe véve a termék additív gyártástechnológiával történő előállítását.
A kutatási projekttel összefüggésben az alábbi fontos tevékenységeket tervezzük:
1. A témával összefüggő irodalom- és szabadalomkutatás, a feltárt ismeretek elemzése, helyzetfelmé-rés.
2. A hagyományos tervezésmódszertani elvek alkalmazhatóságának vizsgálata a generatív tervezési fo-lyamatban.
3. A generatív tervezési algoritmusok elemzése és vizsgálata.
4. Generatív tervezési eljárások vizsgálata a szerszámgépelemek tervezésében és előállításában.
5. Az elért eredmények feldolgozása, kiértékelése. Új számítógéppel segített tervezési algoritmus ki-dolgozása.
6. A kutatás eredményeinek folyamatos publikálása.
Kutatási feltételek: A Miskolci Egyetem, Szerszámgépészeti és Mechatronikai Intézetének Szerszámgépek Intézeti Tanszékén az elmúlt évtizedek során jelentős kutatások történtek precíziós gépelemek fejlesztésével és vizsgálatával kapcsolatosan. Ezen kutatások eredményeként rendelkezésre állnak azok a tapasztalatok és speciális eszközök, melyek a kutatási feladat elvégzéséhez szükségezek. A kutatómunka elvégzéséhez rendel-kezésre állnak nagyteljesítményű számítógépes munkaállomások és speciális matematikai és mérnöki prog-ramrendszerek.
Ipari háttér: A kutatásokhoz a tanszék széleskörű ipari kapcsolatrendszerrel rendelkezik, és rendszeresen végez kutatásokat szerszámgépészeti részegységeket és precíziós gépelemeket gyártó vállalatok számára.
Külföldi részképzés: A doktori képzés során lehetőséget biztosít a doktorandusz hallgatóknak a tématerület külföldi intézményeiben történő tanulmányozására.
A témát gondozó Intézet: Miskolci Egyetem, Szerszámgépészeti és Mechatronikai Intézet
Témavezető: Dr. Hegedűs György, PhD, egyetemi docens
Irodalom:
[1] I. Gibson, D. Rosen, B. Stucker: Additive Manufacturing Technologies, Springer 2015, ISBN 9781493921126
[2] G. Pahl, W. Beitz, J. Feldhusen, K.-H. Grote: Engineering Design - A Systematic Approach, London: Sprin-ger-Verlag 2007, ISBN 978-1-84628-318-5
[3] D. Um: Solid Modeling and Applications - Rapid Prototyping, CAD and CAE Theory, Switzerland: Springer International Publishing 2016, ISBN 978-3-319-21821-2

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2020-06-30


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )